pudelikaelaefekt (ingl. Bottleneck effect)
Geenitriivi erivorm, mille puhul populatsiooni arvukus on ajutiselt drastiliselt alanenud.
Geenitriivi erivorm, mille puhul populatsiooni arvukus on ajutiselt drastiliselt alanenud.
Polüteenkromosoomide eukromatiinsetes alades olevad aktiivsed geenid, mis on nähtavad heledate puhetunud aladena, sest need DNA piirkonnad on lahti spiraliseerunud ja transkriptsiooniliselt aktiivsed.
Tüvi (liin), mis saadakse paljude põlvkondade järel pärast süstemaatilist sisearetust. Näiteks taimede korduv iseviljastamine või loomadel esimese astme sugulaste vahelised ristamised.
Kuivõrd mutatsioonid on üldjuhul organismile kahjulikud, siis populatsioonist kõrvaldatakse enamik uudikmutatsioone. Seetõttu on vaadeldav mutatsioonisagedus populatsioonis eeldatavast märksa madalam.
Geelelektroforees, kus kasutatakse muutuva suunaga elektrivälja, mida rakendatakse impulssidena. Sel meetodil saab kromosoome eristada suuruse järgi.
Makromolekuli sünteesil lühiajaliselt sisseviidav märgistus (nt. radioaktiivne märgis).
Mittesugulise sigimise (paljunemise) viis pärmseenel.
Muutus, mis toimub geeni kindlas punktis (saidis). Üksik(ud) nukleotiidipaar(id) asendatakse, lisanduvad või langevad välja.
Tõenäosuste arvutamise meetod, kus ruudustiku ühele teljele asetatakse ühe vanema (sugupoole) gameetide või geno- või fenotüüpide sagedused ja teisele teljele teise vanema omad ning kus… Read More »Punnetti ruutmeetod (ingl. Punnett square method)
Heterotsüklilised aromaatsed nukleiinhappe kaheringilised lämmastikku sisaldavad alused. DNA-s ja RNA-s on puriinideks adeniin ja guaniin. Puriinidel on suur tähtsus ka mitmetes teistes biomolekulides (ATP, GTP,… Read More »puriin (ingl. Purine)
Nukleiinhappe üheringiline lämmastikku sisaldav alus. DNA-s on pürimidiinidest tavaliselt tsütosiin ja tümiin, RNA-s tsütosiin ja uratsiil.
DNA mass-sekveneerimise meetod, kus erinevalt Sangeri didesoksüribonukleotiididega DNA-ahela sünteesi terminatsioonist kasutatakse sünteesiga järjestamist, mispuhul detekteeritakse nukleotiidide lülitamisel toimuvat pürofosfaadi vabanemist.
Mittestandardne aminohape (Pyl, O), mida leidub metanogeensete arhebakterite mõnedes ensüümides. Koodoniks on standardkoodoni terminaatorkoodon UAG.