T (ingl. Tymine, T). Tümiin (lühend T)
Nukleotiidalus DNA-s. Vt. A, G ja C.
Nukleotiidalus DNA-s. Vt. A, G ja C.
Viiruste (nt. ahvide ja inimeste polüoomiviirus SV40) heksameerne valguline proto-onkogeen, mis on vajalik ka viiruse DNA replikatsiooniks.
Agrobacterium tumefaciens´i Ti-plasmiidi DNA-segment, mis ülekandel taimerakku inserteerub taimeraku kromosoomi ja on võimeline seal ka avalduma.
Telomeeri eendunud 3´-otsa G-rikas üksikahelaline ala, mis pöördub tagasi ning paardub komplementaarsuse alusel ülesvoolu asetseva telomeeri kordusjärjestusega.
Rakud, mis arenevad luuüdis ja pärast mõningast tsirkulatsiooni vereringes liiguvad tüümusesse (harknäärmesse), kus toimub nende lõplik diferentseerumine. T-lümfotsüüdid on esmavastutavad T-rakkude vahendatud e. rakulise immuunvastuse… Read More »T-lümfotsüüdid (T-rakud) (ingl. T lymphocytes, T cells)
Tüümuses lõplikult diferentseerunud erineva spetsiifilisusega T-rakkude kogum. Repertuaari kujunemise eelduseks on somaatilised rekombinatsioonid T-raku antigeensetes retseptorites e. TCR-lookustes.
Antigeenispetsiifiliste T-rakkude retseptorite süntees ja tapja-T-rakkude (NKT-rakud) moodustumine immuunsüsteemi rakkude kokkupuutel võõra immunogeeniga.
T-lümfotsüütide pinnal asuvad T-raku retseptorid on heteromeersed valgud, mis tunnevad ära koesobivuskompleksiga (MHC-kompleksiga) seondunud antigeene ning mis vahendavad imetajatel rakulist immuunvastust. T-rakkude retseptorid koosnevad kahest… Read More »T-raku antigeensed retseptorid (ingl. T cells antigenic receptors)
Geenid, mis kodeerivad T-rakkude antigeene, põimitakse kokku TCR-lookuste geenisegmentidest somaatilise rekombinatsiooni protsessis, mis toimub T-lümfotsüütide diferentseerumise käigus. Selle tulemusel saab moodustuda, analoogselt immunoglobuliinidega, üle 107… Read More »T-raku retseptorgeenid (ingl. T cell receptor genes)
Üks lümfotsüütide põhitüüpe, mis pärinevad pluripotentsetest hematopoeetilistest tüvirakkudest. Vt. T-lümfotsüüdid.
Kromosoomi telomeersete piirkondade värvumine, kasutades spetsiifilisi värvimismeetodeid. Diferentsiaalvärvimisega eristatakse G- või Q-vööte, R- (ingl. reverse) vöödistust, C- e. CBG- (C-vöödid baariumkloriidi ja Giemsa värviga) vöödistust,… Read More »T-vöödid (ingl. T bands)
Vt. reduktsioonjagunemine; meioos I.
Eukarüootsete geenide konserveerunud DNA-järjestus (TACTAAC), mis asub ca 30 nukleotiidi ülesvoolu intronite 3´-splaissingusaidist. Selle järjestuse 3´-adeniin osaleb introni väljalõikamisel.
F1-hübriidi tagasiristamine ühega vanemtüüpi (P) isenditest. Ristamisel saadakse tagasiristamise järglaskond (Fb). Vt. testristamine.
Primaarne transkript või mRNA, mis sisaldab kodeerivaid nukleotiidijärjestusi, mis on identsed (vaid T asemel on U) DNA senssahelaga (5´-3´ kodeeriv ahel) ja komplementaarsed DNA antisenssahela… Read More »tähendus-RNA (ingl. Sens RNA)
Vt. tähendus-RNA.
Mitoosi alguses moodustub mikrotuubulitest raku poolustele mõlema tütartsentrosoomse kompleksi ümber päikesekiirekujuline tähtjas struktuur – astraalsed mikrotuubulid. Tsentrosoomist saavad alguse ka käävi polaarsed ja ekvatoriaalsed mikrotuubulid… Read More »täht (ingl. Aster)
Ühe histooni H1 molekuli ühinemisel linkerpiirkonda moodustub täielik nukleosoom, kus DNA teeb 166 bp pikkuselt kaks pööret ümber nukleosoomse struktuuri.
Täiskasvanud organismi lõplikult diferentseerunud (eristunud) koes olevad vähediferentseerunud rakud, mis on võimelised jagunema ja andma alguse selle koe iseloomulikele diferentseerunud rakkudele.
Putukate arengutsükkel, kus vahevormid (vastne, nukk) erinevad täielikult täiskasvanud isenditest.
Olukord, kus faagi päisesse mahub vaid limiteeritud hulk nukleiinhapet, näiteks faagi kogu genoom koos trinukleotiidsete redundantsete kordustega.
Rakkude (organismide) kasvukeskkond, kus on kõik raku eluks vajalikud aminohapped, puriinid, pürimidiinid ja kasvufaktorid (vitamiinid jms.).
Autosoomretsessiivne verehaigus. Moodustuvad ebanormaalsed hemoglobiinimolekulid, sest mutatsiooni tõttu sünteesitakse globiiniahelaid vähe või üldse mitte ühtegi, mille tõttu ei saa moodustuda normaalset hemoglobiinimolekuli ja organismis tekib… Read More »talasseemia (ingl. Thalassemia)
DNA kordusjärjestused, mis asetsevad järjestikku.
Heterogeenne grupp T-lümfotsüüte, milledel on nii T- kui ka NK-rakkude retseptorid (rakupinna markerid). Nad tapavad rakud, millel on eksponeeritud äratuntav antigeen. Mitte segamini ajada teist… Read More »tapjad-T-rakud (tsütotoksilised T-rakud) (ingl. Natural killer T cells; Cytotoxic T cells)
Kapafaktoriga tüved. Vt. kapafaktor.
Termofiilsest bakterist Thermus aquaticus isoleeritud temperatuuriresistentne DNA polümeraas.
Dünaamilise süsteemi olek. Tasakaaluseisundis ei toimu märgatavaid muutusi süsteemi funktsioneerimises.
Drosophila geneetikas dominantselt markeeritud paljude inversioonidega kromosoom, mis pidurdab geneetiliselt rekombinatsiooni normaalse homoloogse kromosoomiga.
Inversioonilised (nii para- kui ka peritsentrilised) kromosoomid.
Letaalsed mutatsioonid sama kromosoomipaari erinevates geenides, mis säilitavad tõukeasendi seoses lähedase ahelduse või krossingoveri pidurdumise tõttu. Suletud populatsioonis on letaalsete mutatsioonide suhtes elujõulised vaid transheterosügoodid… Read More »tasakaalustatud letaalsus (ingl. Balanced lethality)
Tuntuimaks dünaamilise tasakaalu näiteks on juht, kus selektsioonil eelistatakse heterosügoote.
Selektsioonimehhanismidega põhjustatud kaht või enamat tüüpi indiviidide säilimine ühes ja samas populatsioonis.
Eukarüootsete geenide konserveerunud promootorijärjestus, mis määrab transkriptsiooni algussaidi.
Prokarüootsete promootorite AT-rikas nukleotiidijärjestus, mis soodustab DNA lokaalset lahtikeerdumist ja RNA sünteesi initsiatsiooni.
Vesinikuaatomi ülekanne orgaanilise molekuli ühest positsioonist teise, näiteks N-aluse aminogrupist N-aluse rõnga lämmastiku (N) juurde.
Tuntud kui GM2-gangliosidoos. Letaalne autosoomretsessiivne haigus inimesel, millega kaasneb neuroloogiline degeneratsioon ja inimese surm tavaliselt varases lapseeas (6-k. – 4-a.) või harvadel juhtudel juveniilses (5–15-a.),… Read More »Tay-Sachsi haigus (TSD) (ingl. Tay-Sachs disease, TSD)
Äädikakärbsel esinev transposoonide klass.
Kaks telomeerset piirkonda, mis tagavad rakkude paljunemisel lineaarse DNA-molekuli veatu ja täieliku replikatsiooni.
Iga mitootilise või meiootilise jagunemise viimane faas, kus kromosoomid on tänu kääviniidistikule liikunud raku poolustele ja hakanud dekondenseeruma. Moodustub tuumamembraan ning tänu tsütokineesile eraldub kaks… Read More »telofaas (ingl. Telophase)
Eukarüootsete kromosoomide otstes paiknev unikaalne struktuur, mis ei lase kromosoomidel omavahel ühineda ega kromosoomi otste geenidel mitooside käigus degradeeruda.
Äädikakärbse retroposoonid, millel on oluline roll kromosoomi otste regenereerimisel. Vt. retroposoon.
Ensüüm (ribonukleoproteiin), mis lisab telomeerse järjestuse eukarüootsete kromosoomide DNA 3´-otstesse.
Vt. jäljendkülv.
Kui organismi väliskeskkonna temperatuur tõuseb teatud tasemeni, siis sünteesitakse kiiresti rida valke, mis aitavad raku sisekeskkonda stabiliseerida ja vältida valkude denatureerumist.
Temperatuurišoki tingimustes modifitseeritakse osa tuumavalke fosforüülimisega, mistõttu need valgud saavad seonduda temperatuurišokigeenide ülesvoolujärjestustega ja aktiveerida neid geene.
Temperatuurišoki transkriptsioonifaktori seondumisjärjestus DNA-l.
Kõrgenenud temperatuuri toimel indutseeritakse valgud, mis on ühtedeks kõige konserveerunumateks polüpeptiidideks eluslooduses üldse, leidudes bakteritest inimeseni.
Mutantne organism, mis on võimeline kasvama kindlas temperatuurivahemikus, mitte aga väljaspool seda.
Protsess, kus munaraku tuum asendatakse doonorraku tuumaga (mis võib olla ka diferentseerunud raku tuum), et saada tüvirakkude populatsioon, millel on sama genotüüp kui doonorrakul. Kloonitud… Read More »terapeutiline kloonimine (ingl. Therapeutic cloning)
Ensüüm, mis lisab nukleotiide DNA-molekuli 3´-otsa.
Lineaarne kromosoom, mille mõlemas otsas on sama nukleotiidijärjestus (otsmiselt korduv).
Operoni struktuurgeenide järel asuvad transkriptsiooni termineerivad järjestused. Vt. juuksenõelastruktuurid; stoppkoodon.
Vt. stoppkoodon.
Meioosi profaasi diploteeni- e. diploneemastaadiumis bivalentides (homoloogsete kromosoomide õdekromatiidides) tsentromeeridest algav liikumine, kus on näha kiasmide liikumist bivalentide otste suunas.
Pärast viimase alaüksuse (nukleotiid või aminohape) lisandumist vabaneb valminud makromolekul (DNA, RNA, polüpeptiid) ja protsess on sellega lõppenud e. termineeritud.
Polüpeptiidahela elongatsioon peatub, kui ribosoomi A-saiti siseneb üks kolmest terminaatorkoodonist, mille tunnevad ära terminatsioonifaktorid.
Modifitseeritud RNA polümeraas saab ületada terminatsioonisaidi/-signaali ja mitte lõpetada transkriptsiooni.
Transkriptsioonil nukleotiidne järjestus, mis määrab spetsiifiliselt RNA-ahela terminatsiooni.
X-liitelise testosterooni retseptorgeeni puudumisel X-kromosoomi pikas õlas areneb XY-embrüost emasorganism (genotüübilt isane, fenotüübilt emane). Mehe karüotüübiga ja testistega naised, kellel puuduvad munasarjad, emakas ja munajuha… Read More »testikulaarne feminisatsioon e. täielik androgeenitundetuse sündroom (ingl. Testicular feminization, Complete androgen intensitivity syndrome)
Munand, seemnesari. Isassuguorgan, kus toimub spermatogenees.
Isaste imetajate varases arengus moodustuv valk, mis stimuleerib testiste diferentseerumist embrüonaalsest gonaadi algmest.
Meessuguhormoon. Steroidhormoon.
Dominantse tunnusega hübriidjärglase tagasiristamine retsessiivse vanemaga või geneetiliselt tundmatute indiviidide ristamine täielikult retsessiivse testorganismiga, et selgitada, kas testitav organism on mingi dominantse alleeli suhtes heterosügootne… Read More »testristamine (ingl. Testcross)
Kindla omadusega bakteritüvi ning pärmitüvi või rakukoloonia (liin), mida kasutatakse vastava geeni uurimiseks.
Teise meiootilise jagunemise tulemusel moodustuvad neli rakku taimedel (tolmuterade tetraadid) või seentel (askospoorid). Mõistet kasutatakse ka neljaste kromatiidide grupi identifitseerimiseks, mis moodustuvad duplitseerunud homoloogsete kromosoomide… Read More »tetraad (ingl. Tetrad)
Üksiku meiootilise jagunemise nelja raku genotüüpide määramine ning genotüüpide sageduste statistiline analüüs seentel.
Organism, kelle rakkudes on neli haploidset (4n) kromosoomikomplekti või genoomi.
Tuum või organism, kelle üks kromosoom on esindatud nelja homoloogiga (tetrasoomia), ülejäänud kromosoomid on aga diploidsed (kromosoomivalem: 2n + 2).
Seente spooride tetraad, milles kõik spoorid on geneetiliselt erinevat tüüpi, näiteks AB, aB, Ab ja ab.
Valk, mida on eukarüootidel vaja transkriptsiooni initsiatsiooniks RNA polümeraasiga II. X tähistab suvalist erinevatest faktoritest, mida märgistatakse tähisega A-st F-ni.
Agrobacterium tumefaciens´i ja A. rhizogenes´i suur rõngasplasmiid, mis põhjustab taimedel kalluskasvajate (haiguste) induktsiooni ning mis on tähtsaks vektoriks geenide ülekandel (eriti kahekojalistesse) taimedesse.
Meetod, millega eraldatakse makromolekulid olenevalt nende tihedusest (mass mahuühiku kohta).
Meetod, millega eraldatakse makromolekule olenevalt nende liikumiskiirusest tihedusgradiendis.
Eluliselt tähtsate geenide mutatsioonid, mis avalduvad vaid kindlates keskkonnatingimustes (nt. kindel temperatuur).
Nimetatud mutatsioonide avaldumise aluseks on valkude erinev temperatuuritundlikkus.
Mutatsioon, mis on letaalne ühtedes keskkonnatingimustes (restriktiivsed tingimused), kuid mitteletaalne (elujõuline) teistes keskkonnatingimustes (permissiivsed tingimused).
Vt. komplekssed transposoonid.
Sündmuse toimumise oodatav sagedus. Sõltumatute sündmuste tõenäosuse leidmiseks üksiksündmuste tõenäosused korrutatakse, sõltuvate (üksteist välistavate) sündmuste puhul aga tõenäosused liidetakse.
Tõenäosussuhte logaritm ahelduse hindamiseks uuritava sugupuu andmetel. Tõenäosussuhe arvutatakse vaadeldava rekombinatsioonitulemuste alusel eeldatava ahelduse tõenäosuse suhtena sõltumatu rekombinatsiooni tõenäosusse. Saadud suhtest võetakse kümnendlogaritm.
Mürgised ühendid, mida toodavad elusorganismi rakud, et hoiatada teisi ja kaitsta ennast. Eristatakse tsüanotoksiine, bakteriotsiine, hemotoksiine, neurotoksiine, tsütotoksiine ja mükotoksiine, mis toimivad ka kõrgematesse organismidesse.
Taime õisiku reproduktiivorganid, mis kannavad õistaimede anteriide, kus paiknevad mikrosporangiumid spooridega ja arenevad tolmuteri sisaldavad spermiumid.
Piirkond tolmukas, kus meioosil moodustuvad spoori eellasrakkudest mikrospoorid.
Tingimused, kus kaksikheterosügoodid on omandanud kaks aheldunud mutatsiooni ühelt vanemalt ja vastavad metsiktüüpi alleelid teiselt vanemalt. Näiteks a b / a b x + +… Read More »tõmbeasend (cis-konfiguratsioon) (ingl. Coupling, cis configuration)
Kaksikheterosügoodid, kus alleelid on tõmbeasendis. Vt. tõukeasend.
Vt. DNA tömbid otsad.
Looduslike liikide adaptiivne mehhanism keskkonna antropogeensete muutuste suhtes. Näiteks liblikate tiivavärvuse muutumine tumedaks saastunud keskkonnaga kohastumisel – et mitte taustalt välja paista.
Ensüüm, mis muudab (tõstab või alandab) DNA superspiralisatsiooni taset. Vt. DNA-topoisomeraas I; DNA-topoisomeraas II.
Evolutsioonilise puu võimalikud erikujud.
Diferentseerumata embrüorakk, mis on võimeline andma aluse kõigile areneva organismi rakkudele. Näiteks areneva embrüo 4-rakustaadiumis olevad rakud on pärast isoleerimist ja transplanteerimist teise embrüo rakkude… Read More »totipotentsus (ingl. Totipotent cell or nucleus)
Kombinatsioon, kus kaksikheterosügoot on saanud mutantse alleeli ja metsiktüüpi alleeli mõlemalt vanemalt. Näiteks a + / a + x + b / + b vanemad… Read More »tõukeasend (trans-konfiguratsioon) (ingl. Repulsion, trans configuration)
Kaksikheterosügoodid, kus alleelid on tõukeasendis. Vt. tõmbeasend.
Vt. ülekandegeenid.
Vt. transformeeriv valk.
Heterosügoot, kes sisaldab kahte mutatsiooni trans-konfiguratsioonis kahes erinevas geenis. Näiteks a b+ / a+ b.
Vt. tõukeasend.
Sel puhul võivad mRNA erinevad segmendid olla transkribeeritud DNA erinevatelt piirkondadelt, üksteisest sõltumatult. Erinevate transkriptide eksonid viiakse kokku intronite interaktsioonide tulemusel.
Trans-heterosügootide konstrueerimine ja analüüs. Kaks mutatsiooni on samas geenis, kui trans-heterosügootidel on mutantne fenotüüp, ja erinevates, kui neil pole mutantset fenotüüpi.
Mõiste kirjeldab difundeeruvaid aineid, mis toimivad rakus ruumiliselt eraldatud üksustes.
Transduktsioonil moodustunud rekombinant.