kääbikpolüpeptiid e. kärbitud polüpeptiid (ingl. Truncated polypeptide)
Eukarüootide geenide alternatiivsel splaissingul tekkida võiv lühike mittefunktsionaalne polüpeptiid.
Eukarüootide geenide alternatiivsel splaissingul tekkida võiv lühike mittefunktsionaalne polüpeptiid.
Väikesed inimesed, ka kääbused (isendid pikkusega alla 147 cm). Kääbuskasvu tekke põhjusi on üle 200.
Hingamisdefektne mutant pärmseentel, mille tõttu glükoosi sisaldaval agarplaadil moodustuvad vaid väikesed kolooniad. Nad on defektsed glükoosi metabolismi suhtes.
Pärmseente hingamismutandid. Vt. kääbuskoloonia.
Selle meetodi puhul kiiritatakse näiteks inimese rakke enne nende ühinemist hiina hamstri rakkudega (ingl. humster cell line) kõrgete röntgenikiirgusdoosidega (kromosoomid fragmenteeruvad). Meetod võimaldab lokaliseerida inimese… Read More »kaardistamine kiiritatud hübriidrakkudel, RH (ingl. Radiation hybrid mapping, RH)
Vt. ristsiire.
Seedetrakti adenoomsed polüübid muutuvad pahaloomuliseks kasvajaks.
Organismi kaitse mikroobide ja toksiinide vastu antimikroobsete peptiididega (defensiinid), fagotsütoosiga ja komplemendisüsteemi abil.
Mikrotuubulitest koosnev süsteem, tänu mille funktsioneerimisele liiguvad kromosoomid jagunevas eukarüootses rakus metafaasiplaadile e. raku ekvatoriaaltasapinnale ning pärast, anafaasis lahknevad tütarkromosoomid raku eri poolustele.
Kahe idu- või seemnelehega taim; grupp õistaimi.
Kasvaja tekkeks on vaja mõlemas alleelis kasvajate supressorgeeni funktsiooni kaotavat mutatsiooni, kahte lööki, üks kummaski alleelis.
Geenide aktivatsioonipunkti seondunud valgukompleks liigub (toimib) mõlemas suunas geenideni, mida aktiveeritakse.
Kahe vanema liituv pärilikkus. Kahevanemlik tsütoplasmapärilikkus on põhjustatud asjaolust, et osal taimedel sisaldavad kloroplaste nii munarakud kui ka tolmuterad: põhjustab järglastel segu mõlema vanema kloroplastidest.
Kahjustatud DNA-d replitseerivad vigadealtid Y-perekonna DNA polümeraasid Pol IV ja Pol V (neil pole vigu korrigeerivat aktiivsust).
Käitumuslike eripärade tõttu on isendite ristumine populatsioonis piiratud.
Liitkromosoom äädikakärbsel, omavahel on ühinenud kaks X-kromosoomi. Nimetatakse ka ühend-X-kromosoomiks.
Kaksikahelaline RNA.
DNA katkemine kaksikahela mõlemas ahelas, samas kohas.
DNA-molekul, mis koosneb kahest teineteise ümber kaardunud komplementaarsest ahelast; esineb osaliselt ka RNA-molekulides.
Heterosügoot kahe alleelipaari osas.
Somaatilisel rekombinatsioonil tekkiv mutantne laiksus äädikakärbestel, näiteks kollased ja kägardunud koestruktuuriga laigud.
Morfoloogiliselt praktiliselt eristamatud liigid, kes looduses teineteisega ei ristu, kuid ristuvad laboritingimustes.
Vt. kalluskude.
Taimede vigastatud koha ümber tekkiv teisene algkude. Ka rakukobar, mis moodustub üksikust taimerakust taime koekultuuris.
Indiviid, kes kannab retsessiivset alleeli, mis ei avaldu (on varjutatud dominantse alleeli poolt).
Üks kahest antikehade kergete ahelate klassidest. Kapa-ahelate geenide kokkupõime toimub kolme tüüpi geenisegmentide liitmisega: geenisegment LkVk (liiderpeptiid ja N-terminaalne varieeruv piirkond); geenisegment Jk (viimased 13… Read More »kapa-ahel (ingl. Kappa chain)
Kinglooma (Paramecium) teatud tüvedes elav sümbiontbakter (Caedibacter), mis toodab teisi, ilma kapapartikliteta kingloomi tapvat mürki.
Bakterirakku ümbritsev polüsahhariidne limaskest.
Viiruse valguline kest.
Kapsiidis olevad valgumolekulid.
Vt. kääbikpolüpeptiid.
Osalise pikkusega transposaas transleeritakse transposaasigeeni sees paiknevalt strardikoodonilt. Ta dimeriseerub normaalse transposaasiga ja muudab selle katalüütiliselt inaktiivseks, võimaldades niiviisi oluliselt pärssida transpositsiooniprotsessi.
Molekul, mis koosneb süsinikust, vesinikust ja hapnikust suhtes 1 : 2 : 1. Suhkrumolekul või makromolekul, mis koosneb suhkru alaüksustest. Süsivesik.
Aminohappe C-terminuse happeline rühm (-COOH).
Veriagarsöötmel moodustuvad avirulentsete pneumokokkide väikesed, ilma limaskestata karedapinnalised e. R-tüüpi kolooniad.
Ühend, mis indutseerib organismis vähkkasvaja teket.
Protsess, millega normaalne rakk muutub kasvajarakuks.
Adenoomsed polüübid muutuvad pahaloomuliseks kasvajaks e. kartsinoomiks näiteks 17. kromosoomis asuva tuumori supressorgeeni TP53 mutatsiooni tulemusel. Kitsamas mõttes on kartsinoomid epiteelkoe kasvajad.
RNA-viroid, mis põhjustab kartulimugulate pikenenud kuju teket.
Isiku ühe raku täielikult järjestatud kromosoomistiku piltkujutis.
Tuumajagunemine mitoosil. Duplitseeritud kromosoomide täpne jaotamine tütarrakkude vahel (mitoos kitsamas mõttes).
Raku või indiviidi kromosoomistik. Kromosoomi kujutised (fotod) korrastatakse järjekorda nende pikkuse ja tsentromeeri asukoha järgi. Väljendatakse ka kromosoomide koostise valemina, näiteks 47, XX, + 21… Read More »karüotüüp (ingl. Karyotype)
Geneetiliselt eelprogrammeeritult lülitavad ühe geenikomplekti produktid sisse teise geenigrupi, nende produktid kolmanda geenigrupi jne.
Vt. kaskaadaktivatsioon.
Geeniblokkide programmeeritud avaldumine.
Proteolüütiline ensüüm, mis lõhustab valgu aminohapete vahelisi peptiidsidemeid. Kaspaasidel on kriitiline osa apoptoosis.
Geeni produkt pidurdab raku jagunemist.
Rida mittehormoonseid molekule, mis toimivad analoogselt peptiidhormoonidega. Soodustavad kindlate kudede kasvu.
Positiivne regulaatorvalk, mis tsüklilise AMP (cAMP) juuresolekul moodustab CAP/cAMP-kompleksi, mis seondub operoni promootori piirkonda ning stimuleerib operoni transkriptsiooni.
Glükoosi vahendatud transkriptsiooni-taseme pidurdamine kataboolseid metabolismiahelaid määravates operonides (nt. lac-operon).
Ainete lagundamis- e. degradatsiooniprotsessid.
Degradatiivne metabolismirada orgaanilise molekuli lagundamiseks. Sellest saadakse rakulisteks protsessideks (nt. kasv) vajalik energia.
Fenotüübiline muutlikkus, kus eristuvad kindlad vastandlikud klassid, nt. punane ja valge, pikk ja kääbus jt. Katkelise muutlikkuse aluseks võivad olla de novo mutatsioonid (ka geenitriiv).… Read More »katkeline muutlikkus (ingl. Discontinuous variation)
Katkelised geenid on intronitega geenid. Kõigi nende puhul esineb splaissing, kuid ainult osal alternatiivne splaissing.
Bakterikromosoomi lineaarse ülekande jälgimine konjugatsioonilise ülekande katkestamisega.
Kohastumuslike sündmuste toimel liigi pikaajalise stabiilsusperioodi katkemine.
Kattuvate kodeerivate järjestustega geenid. On kolm kattuvate geenide põhitüüpi. 1. Promootor ja sellele järgnev geen on teise transkriptsioonilise ala sees, mille promootor ja transkriptsiooni stardikoodon… Read More »kattuvad geenid (ingl. Overlapping genes)
Eri rasside või liikide isendite omavaheline ristamine.
Tänapäevane ebateaduslik usuringkondadest tulenev evolutsioonikäsitlus – keerukate organite arenguks on vaja arukat kavandajat.
1000 aluspaari.
Sügoodi arengu algetapid on määratud munarakuga kaasa tulevate ainetega, mis moodustavad rakus keemilised gradiendid, et initsieerida sügoodi esmast arengut ja geeni aktiivsust. Vt. positsiooniline informatsioon.
Keemiliste ainete tekitatud mutatsioonid.
Keha kudede kooseisus olevad rakud. Jagunevad mitoosi teel. Vastand sugurakkudele, kes jagunevad meiootiliselt.
Organismide (rakkude) juurdetõmme (positiivne kemotaksis) või eemaletõuge (negatiivne kemotaksis) difundeeruva aine toimel. Nähtus, mis tingib somaatiliste rakkude, bakterite jt. liikumise neid ümbritsevas keskkonnas lähtuvalt mõjuaine… Read More »kemotaksis (ingl. Chemotaxis)
Vt. raske ahel. Mõisted immunoglobuliinide ehitusest.
Välistingimused, mis mõjutavad organismide elu ja arengut. Paik, mis sobib organismide eluks.
Tunnuse muutlikkuse hajuvus populatsioonis, mis on mõjutatav keskkonna tingimustega.
Kvantitatiivse tunnuse muutlikkuse osa, mis on tingitud keskkonna mõjudest organismidele populatsioonis.
Aritmeetiline keskmine. Kõikide mõõtmiste või väärtuste summa uuritavas valimis, jagatud valimi indiviidide arvuga.
Stabiilsed T- ja G-ketovormid annavad tautomeersetel üleminekutel ebastabiilseid enoolvorme, mis tekitavad DNA replikatsioonil ebaharilikud N-aluste paardumise paarid (A ja C ning G ja T). Mutatsioon… Read More »keto-enoolvormid (ingl. Keto-enol forms)
Esimese meiootilise jagunemise profaasi diploteenistaadiumis kahe homoloogse kromosoomi neljast kromatiidist koosnevas grupis nähtav kahe kromosoomi vaheline DNA-lõikude vahetuskoht, kus toimub ristsiire.
Juuste väljalangevus. Kiilaspäisust määrav alleel avaldub erinevatel sugupooltel eri moodi: meestel dominantselt, naistel retsessiivselt. Juuste hõrenemine algab lagipeast (kujundkiilaspäisus) või mõlemalt oimukohalt, transformeerudes lagipeas (musterkiilaspäisus).
Ioniseeriva kiirguse põhjustatud mutatsioonide teke.
Vt. tapjad-T-rakud.
Indiviid, kelle rakud pärinevad kahest või enamast sama või eri liigi embrüost.
Ühe taime koosseisus on erisuguse geneetilise koostisega koed, mis moodustuvad kas ühest sügoodist juhusliku mutageneesi toimel või on tekkinud erinevate organismide kunstlikul ühendamisel (pookimisel). Kimäär… Read More »kimäär (taimedel) (ingl. Chimera, plants)
Üks maisi transposoonne Ds-element on insertseerunud teise Ds-elemendi sisse, kuid vastupidises orientatsioonis.
Erineva päritoluga DNA-järjestustest konstrueeritud geen, mis võimaldab rakul või organismil ellu jääda tingimustes, kus ta tavaolukorras hukkuks. Ka prokarüootse kodeeriva järjestuse flankeerumine eukarüootsete regulatoorsete järjestustega.
Ensüümid, mis kannavad üle fosfaatgruppe, sooritades valkude fosforüülimist.
Liikumist sisaldav dünaamiline protsess, mida saab registreerida ja mõõta.
Kromosoomi tsentromeerse piirkonnaga assotsieeruv valguline struktuur eukarüootsete rakkude mitoosil/meioosil, kuhu rakkude jagunemisel kinnituvad käävi mikrotuubulid.
Keskkonnatingimused, mille puhul mõningad mutatsioonid on organismile letaalsed. Vt. temperatuuritundlik mutant.
DNA polümeraas III β-alaüksusest moodustuv dimeer ümber DNA matriitsahela.
Regulaatorvalgud, mis seostuvad RNA polümeraasi alaüksuse C-terminusega, suurendades sellega RNA polümeraasi afiinsust promootorile.
Regulaatorvalgud, mis seonduvad promootori -35 heksameerse järjestusega. Sama aktivaator võib sõltuvalt oma seostumiskohast olla kas klass I või klass II aktivaator.
Vt. DNA kleepuvad otsad.
Kliinilise meditsiini haru, mis tegeleb pärilike haigustega. Sellele spetsialiseerunud inimesed nimetavad end meditsiinigeneetikuteks.
Meestel esinev komplekspatoloogia, põhjuseks liigne X-kromosoom; kromosoomikomplekt 47,XXY. Nähtuse avastas H. Klinefelter.
Rakkude või organismide sugulisel paljunemisel moodustuv geneetiliselt ühtlik järglaskond.
Raku- või organismikloonide saamine ja paljundamine. Vt. geeni kloonimine.
Väike isereplitseeruv DNA-molekul (plasmiid või viiruskromosoom), millesse geenide kloonimisel insertseeritakse võõras huvipakkuv DNA.
Tuuma transplantatsioonitehnika abil saadav grupp geneetiliselt identseid loomi, kus sama doonori somaatiliste rakkude tuumi transplanteeritakse tuumadeta munarakkudesse. Kloonitud loomadel on epigeneetiline muutlikkus.
Organismi immuunsüsteemi reageering antigeenile. B- ja T-lümfotsüütide selektsioon nende diferentseerumisel – oma antigeene ründavad rakud hävitatakse.
Valgusenergiat muundav roheline pigment kloroplastides.
Taimeraku tsütoplasmaorganell, mis sisaldavad fotosünteesiks klorofülli ja kus sünteesitakse uut orgaanilist ainet (glükoosi). Kloroplasti DNA on tsütoplasmaatilise pärilikkuse osa.
Kloroplastis sisalduv DNA.
Valk, mis reguleerib transkriptsiooni promootori tasemel.
Sügoodi lõigustumisel tekkiv diferentseerumata rakukobar. Neist suure jagunemisvõimega rakkudest tekivad kõik täiskasvanud organismi rakutüübid.
Mõlemad alleelid osalevad tunnuse väljakujunemisel teineteisest sõltumatult, andes heterosügootses olekus iseseisva tunnuse.
Vt. kodominantsed alleelid.