X-inaktivatsioon (ingl. Inactivation)
Üks X-kromosoom on emasimetajatel inaktiivne, eri rakukloonides juhuslikult määratult kas emalt või isalt päritud.
Üks X-kromosoom on emasimetajatel inaktiivne, eri rakukloonides juhuslikult määratult kas emalt või isalt päritud.
X-kromosoomi inaktivatsioon algab kindlast X-kromosoomi kohast, X-inaktivatsiooni keskusest, ning levib edasi mõlemas suunas, kromosoomi mõlema otsani. Moodustub inaktiivsete geenidega X-kromosoom.
Kromosoom, mis assotsieerub soo määramisega. Enamikul loomadel on emastel kaks ja isastel üks X-kromosoom.
Neil isendeil ei ole B-lümfotsüüte ega plasmarakke ning nad ei tooda funktsionaalseid antikehi. Defekt ilmneb poistel, kes on mutatsiooniga geeni saanud heterosügootselt emalt. Haigust põhjustab… Read More »X-liiteline agammaglobulineemia e. Brutoni tüüpi agammaglobulineemia (ingl. X-linked agammaglobulinemia, XLA)
Geenid, mis asuvad X-kromosoomis. Vt. suguliitelisus.
Äädikakärbse sugu määratakse X-kromosoomide suhtega autosoomidesse.
Vt. Turneri sündroom.
Sugu on määratud X-kromosoomide arvuga,
Inaktiivse X-kromosoomi XIC-piirkonnas asuvalt geenilt XIST sünteesitakse 17 kb pikkune RNA, mis ei kodeeri mitte ühegi polüpeptiidi sünteesi, kuid mis katab (assotsieerub) inaktiivse X-kromosoomiga, takistades… Read More »XIST-transkript (ingl. X inactive specific transcript, XIST)
Imetajatel ja kahetiivalistel putukatel on emased homogameetsed (märgitakse XX) ja isased heterogameetsed (tähistatakse XY).
Liigse Y-kromosoomiga mehed (pikk kasv, raskused hariduse omandamisel, püsimatud, kontrollimatu temperamendiga, hüperaktiivsed). On viljakad, aga natuke ägedama iseloomuga mehed, kes võivad järglastena saada kergemini Klinefelteri… Read More »XYY-sündroom (ingl. XYY syndrome)