B-DNA (ingl. B-DNA)
Paremale poole pöörduv kaksikahelaline DNA, milles on täispöörde kohta 10,4 aluspaari ja mille diameeter on 1,9 nm. Selline DNA vorm esineb madala soolakontsentratsiooniga vesilahuses ja… Read More »B-DNA (ingl. B-DNA)
Paremale poole pöörduv kaksikahelaline DNA, milles on täispöörde kohta 10,4 aluspaari ja mille diameeter on 1,9 nm. Selline DNA vorm esineb madala soolakontsentratsiooniga vesilahuses ja… Read More »B-DNA (ingl. B-DNA)
Tähtis rakkude klass, mis valmivad luuüdis ja küpsevad seejärel perifeerses veres. Vastutavad põhiliselt antikeha vahendatud e. humoraalse immuunvastuse eest. Nad moodustavad antikehi tootvaid plasmarakke ja… Read More »B-lümfotsüüt, B-rakk (ingl. B lymphocyte, B cell)
Üks lümfotsüütide põhitüüpe. B-rakkude põhifunktsiooniks on osalemine humoraalses immuunvastuses. Vt. B-lümfotsüüt.
Vt. bakteri kunstlik kromosoom.
Vektorisse kloonitud cDNA järjestus, mis kodeerib uuritavat valku või valgudomeeni.
Kloonimisvektor, mis on konstrueeritud bakteri sugufaktori (F-faktori) baasil ning mis on võimeline integreerima endasse suuri inserte (150–350 kb).
Bakteris paljunev viirus e. faag, mis on võimeline hävitama peremeesbakteri.
Plasmiidide määratud bakterite kaitseained.
Kondenseerunud X-kromosoom(id) platsentaarimetajate rakutuumas, kus on kaks või rohkem X-kromosoomi.
Väike mikrotorukestest koosnev struktuur, kuhu on kinnitunud ripse või vibur.
Eksponentsiaalse kordistumise avaldis pluss- (+) või miinus- (–)märgiga ühendatavast kahest tunnusest, näiteks (a + b)n.
Termin, millega väljendatakse võimaluste arvu kahe tulemi saamiseks katsetes, kus vaid kaks tulemit ongi võimalikud.
Sagedused, mis seostuvad katsetulemustega, kus tulemina saab moodustuda vaid kaks võimalikku tunnust. Näiteks kulli ja kirja saamise sagedus mündi viskamisel.
Bakterite perifeerses metabolismis osalevate ainete lagundamist määravad plasmiidid. Näiteks on pseudomonaadidel plasmiidid, mis määravad fenoolsete ühendite (PHE-plasmiid fenooli, TOL-plasmiid m-toluaadi, NAH-plasmiid naftaleeni, SAL-plasmiid salitsülaadi jt.),… Read More »biodegradatsiooniplasmiidid (ingl. Biodegradative plasmids)
Bioloogiliste, sh. geenitehnoloogiliste katsete korraldamisel või tagajärjel tekkivate eetilisete probleemidega tegelev uurimissuund.
Geneetilise ja muu bioloogilise informatsiooni talletamine ja uurimine, kasutades arvutit ja statistilisi meetodeid.
Mikroorganismide agregaadid, kus rakud on adhesiooniliselt asetunud enda poolt moodustatud rakuvälisesse polümeersesse maatriksisse (DNA, valgud, polüsahhariidid).
Organismid on evolutsiooniliselt kohastunud ööpäevarütmi ning aastaaegade vaheldumisega sisemiste regulatsioonimehhanismide abil.
Statistiliste meetodite kasutamine bioloogiliste mõõtandmete uurimisel.
Bioloogiline oht. Laborites jaotuvad ohunõuded tasemetele P1–P4.
Bioloogiliselt määratud rütmid (nt. ööpäevarütm).
Bioloogiline tehnoloogia, mis kattub valdavas osas rakendusgeneetikaga.
Kahesoolisus, suguline orientatsioon nii oma kui ka vastassoost indiviidide suunas.
Biseksuaalsusgeeniks on näiteks äädikakärbse geen dsx, mille transkripti alternatiivse splaissinguga TRA-valgu kaasabil määratakse organismi sugu, nii emas- kui ka isassugu.
Sünapseerunud või assotsieerunud homoloogsete kromosoomide paar, mis on läbinud DNA duplikatsiooni (replikatsiooni), et moodustada meioosis grupp neljast kromatiidist.
Iga rakk, mis moodustub loomade arengus sügoodi esimeste lõigustusjagunemiste tulemusel.
Imetajate embrüo varane arengujärk, kahepaiksete blastula homoloog.
Protsess, mille käigus muudetud genoomiga ES-rakud süstitakse blastotsüstistaadiumis olevasse embrüosse.
Kahepaiksete varase embrüo vorm, mis järgneb moorulastaadiumile, mis on tavaliselt üherakukihiline leht või põieke (seest õõnes).
Äädikakärbsel esinev transposoonne element.
Aluspaar; täpsemalt komplementaarsete nukleotiidide paar.
5-broomuratsiil on N-aluste analoog (5-Br-U), mis paardub stabiilses ketovormis adeniiniga, enoolvormis aga hoopis guaniiniga.
Vt. delta-endotoksiin.