tšaperon (ingl. Chaperone)
Valk, mis aitab moodustuval polüpeptiidil omandada korrektset kolmemõõtmelist struktuuri, et moodustuks aktiivse konformatsiooniga valk. Vt. molekulaarsed tšaperonid.
Valk, mis aitab moodustuval polüpeptiidil omandada korrektset kolmemõõtmelist struktuuri, et moodustuks aktiivse konformatsiooniga valk. Vt. molekulaarsed tšaperonid.
Paljude loomarakkude tsentrosoomi kuuluv eri valkudest ja mikrotuubulitest koosnev organell, kuhu kinnituvad kääviniidid.
Koht, kus kaks tütarkromatiidi on teineteisega seotud. Tsentromeeri piirkonda tekib ka kinetohoorne kompleks, kuhu raku jagunemisel seostuvad kääviniidid.
Raku organell või piirkond, kuhu raku jagunemisel liituvad mikrotorukesed (moodustub mitoosikääv). Loomarakus on tsentrosoomialas kaks tsentriooli, taimerakus tsentrioole pole.
Valkudes polüpeptiidi ühest polüpeptiidiosast kaks tsüsteiini ja teisest osast kaks histidiini seovad koos tsingiiooni. Nende aminohapete vahele jääv peptiidilõik moodustab lühikese lingu, mis eraldub (nagu… Read More »tsinksõrmede motiiv (ingl. Zink fingers)
Ööpäevane bioloogiline rütm.
DNA-molekulid, mis saadakse lineaarsete järjestuste väljalõikamisel rõngasjast DNA-st juhul, kui lineaarse DNA lõikude väljalõikamiskohad rõngakujulises DNA-s jaotuvad juhuslikult.
GMO-d, mis ei sisalda võõra liigi DNA-d.
Vt. geen.
Tsüanobakterite ööpäevarütmi signaaliülekande väljundahela geen.
Veresoonkonna haigus. Muutused hemoglobiinis põhjustavad väiksemat hapniku sidumist erütrotsüütide poolt, millega kaasneb naha ja limaskestade sinakas värvus.
Rakutsükli kontrollpunktides toimivad valgukompleksid.
Tsükliinid ja CDK moodustavad kompleksi, mis fosforüülib rakutsükli toimimiseks vajalikke teisi valke.
Adenosiin-3´,5´-monofosfaat, väike molekul, mis seondub kataboolse aktivaatorvalguga (CAP), moodustab kompleksi (CAP/cAMP) ja seondub operoni promootoriga ning stimuleerib seetõttu transkriptsiooni toimumist.
Inimese autosoomretsessiivne haigus, mille puhul toimub kopsude, pankrease ja maksa limaga kämpumine ja funktsionaalne taandareng, mille tulemusel arenevad välja kroonilised infektsioonid. Tsüstilise fibroosiga haigete eeldatav… Read More »tsüstiline fibroos (ingl. Cystic fibrosis)
Mutantne valk, mis osaleb soolade transpordil läbi membraani. Üheks esmaseks tsüstilise fibroosi tunnuseks on ülemäärane soolase higi eritus e. organismi soolade tasakaalu muutused.
Geneetika valdkond, mis uurib kromosoome. Tegeleb pärilikkusega raku tasemel.
1. Kromosoomide (kogu karüotüübi) analüüs, mis põhineb erinevate kromosoomi värvumismeetodite tulemustel: vöödistiku jaotumine piki kromosoomi. 2. Kindla kromosoomipiirkonna (tavaliselt 80 kb – 500 mb) molekulaar-tsütogeneetiline… Read More »tsütogeneetiline analüüs (ingl. Cytogenetic analysis)
Organismi geenide kaardistamine tsütogeneetiliste meetoditega (värvimismeetodid, FISH, somaatilised rakuhübriidid jt.).
Spetsiaalsed keemilised mediaatorid (raku valgulised signaalmolekulid), mida toodavad infektsioonipiirkonnas immuunrakud. Vt. põletik.
Tsütoplasma ja rakuorganellide lõplik jagumine pärast rakutsükli lõppemist. Toimub mitoosis ja meioosis.
Rakkude struktuuri ja funktsiooni uurimine.
Vt. idiogramm.
Rakutuuma ja rakumembraani vahele jääv nn. protoplasma, kus asuvad kõik raku organellid (mitokondrid, vesiikulid, plastiidid jms.), v.a. tuum.
Pärilikkuse ülekanne, mis sõltub tsütoplasmast või tsütoplasmas olevatest struktuuridest, mitte aga tuumageenidest. Nimetatakse ka kromosoomiväliseks pärilikkuseks. Näiteks mitokondriaalne DNA mitokondrites ja plastiidne DNA taimedel, mis… Read More »tsütoplasmaatiline pärilikkus (ingl. Cytoplasmic inheritance)
Pürimidiinalus, mis leidub DNA-s ja RNA-s. Vt. A, T ja G.
Mikrotorukeste, aktiinifilamentide ja intermediaarsete filamentide kompleksne süsteem, mis moodustab raku sisetoese ja mis tagab raku komponentide liikumise.
Tsütoplasma organellidevaheline keskkond, vesilahus.
Vt. tapjad-T-rakud.
Drosophila´l esinev emapärilikkusega saavutatav rakuline keskkond, mis reguleerib transponeeruvate P-elementide aktiivsust.