taandjagunemine (ingl. Reduction division)
Vt. reduktsioonjagunemine; meioos I.
Vt. reduktsioonjagunemine; meioos I.
Eukarüootsete geenide konserveerunud DNA-järjestus (TACTAAC), mis asub ca 30 nukleotiidi ülesvoolu intronite 3´-splaissingusaidist. Selle järjestuse 3´-adeniin osaleb introni väljalõikamisel.
F1-hübriidi tagasiristamine ühega vanemtüüpi (P) isenditest. Ristamisel saadakse tagasiristamise järglaskond (Fb). Vt. testristamine.
Primaarne transkript või mRNA, mis sisaldab kodeerivaid nukleotiidijärjestusi, mis on identsed (vaid T asemel on U) DNA senssahelaga (5´-3´ kodeeriv ahel) ja komplementaarsed DNA antisenssahela… Read More »tähendus-RNA (ingl. Sens RNA)
Vt. tähendus-RNA.
Mitoosi alguses moodustub mikrotuubulitest raku poolustele mõlema tütartsentrosoomse kompleksi ümber päikesekiirekujuline tähtjas struktuur – astraalsed mikrotuubulid. Tsentrosoomist saavad alguse ka käävi polaarsed ja ekvatoriaalsed mikrotuubulid… Read More »täht (ingl. Aster)
Ühe histooni H1 molekuli ühinemisel linkerpiirkonda moodustub täielik nukleosoom, kus DNA teeb 166 bp pikkuselt kaks pööret ümber nukleosoomse struktuuri.
Täiskasvanud organismi lõplikult diferentseerunud (eristunud) koes olevad vähediferentseerunud rakud, mis on võimelised jagunema ja andma alguse selle koe iseloomulikele diferentseerunud rakkudele.
Putukate arengutsükkel, kus vahevormid (vastne, nukk) erinevad täielikult täiskasvanud isenditest.
Olukord, kus faagi päisesse mahub vaid limiteeritud hulk nukleiinhapet, näiteks faagi kogu genoom koos trinukleotiidsete redundantsete kordustega.
Rakkude (organismide) kasvukeskkond, kus on kõik raku eluks vajalikud aminohapped, puriinid, pürimidiinid ja kasvufaktorid (vitamiinid jms.).
Autosoomretsessiivne verehaigus. Moodustuvad ebanormaalsed hemoglobiinimolekulid, sest mutatsiooni tõttu sünteesitakse globiiniahelaid vähe või üldse mitte ühtegi, mille tõttu ei saa moodustuda normaalset hemoglobiinimolekuli ja organismis tekib… Read More »talasseemia (ingl. Thalassemia)
DNA kordusjärjestused, mis asetsevad järjestikku.
Heterogeenne grupp T-lümfotsüüte, milledel on nii T- kui ka NK-rakkude retseptorid (rakupinna markerid). Nad tapavad rakud, millel on eksponeeritud äratuntav antigeen. Mitte segamini ajada teist… Read More »tapjad-T-rakud (tsütotoksilised T-rakud) (ingl. Natural killer T cells; Cytotoxic T cells)
Kapafaktoriga tüved. Vt. kapafaktor.
Termofiilsest bakterist Thermus aquaticus isoleeritud temperatuuriresistentne DNA polümeraas.
Dünaamilise süsteemi olek. Tasakaaluseisundis ei toimu märgatavaid muutusi süsteemi funktsioneerimises.
Drosophila geneetikas dominantselt markeeritud paljude inversioonidega kromosoom, mis pidurdab geneetiliselt rekombinatsiooni normaalse homoloogse kromosoomiga.
Inversioonilised (nii para- kui ka peritsentrilised) kromosoomid.
Letaalsed mutatsioonid sama kromosoomipaari erinevates geenides, mis säilitavad tõukeasendi seoses lähedase ahelduse või krossingoveri pidurdumise tõttu. Suletud populatsioonis on letaalsete mutatsioonide suhtes elujõulised vaid transheterosügoodid… Read More »tasakaalustatud letaalsus (ingl. Balanced lethality)
Tuntuimaks dünaamilise tasakaalu näiteks on juht, kus selektsioonil eelistatakse heterosügoote.
Selektsioonimehhanismidega põhjustatud kaht või enamat tüüpi indiviidide säilimine ühes ja samas populatsioonis.
Eukarüootsete geenide konserveerunud promootorijärjestus, mis määrab transkriptsiooni algussaidi.
Prokarüootsete promootorite AT-rikas nukleotiidijärjestus, mis soodustab DNA lokaalset lahtikeerdumist ja RNA sünteesi initsiatsiooni.
Vesinikuaatomi ülekanne orgaanilise molekuli ühest positsioonist teise, näiteks N-aluse aminogrupist N-aluse rõnga lämmastiku (N) juurde.
Tuntud kui GM2-gangliosidoos. Letaalne autosoomretsessiivne haigus inimesel, millega kaasneb neuroloogiline degeneratsioon ja inimese surm tavaliselt varases lapseeas (6-k. – 4-a.) või harvadel juhtudel juveniilses (5–15-a.),… Read More »Tay-Sachsi haigus (TSD) (ingl. Tay-Sachs disease, TSD)