T-antigeen (ingl. T antigene)
Viiruste (nt. ahvide ja inimeste polüoomiviirus SV40) heksameerne valguline proto-onkogeen, mis on vajalik ka viiruse DNA replikatsiooniks.
Viiruste (nt. ahvide ja inimeste polüoomiviirus SV40) heksameerne valguline proto-onkogeen, mis on vajalik ka viiruse DNA replikatsiooniks.
Agrobacterium tumefaciens´i Ti-plasmiidi DNA-segment, mis ülekandel taimerakku inserteerub taimeraku kromosoomi ja on võimeline seal ka avalduma.
Telomeeri eendunud 3´-otsa G-rikas üksikahelaline ala, mis pöördub tagasi ning paardub komplementaarsuse alusel ülesvoolu asetseva telomeeri kordusjärjestusega.
Rakud, mis arenevad luuüdis ja pärast mõningast tsirkulatsiooni vereringes liiguvad tüümusesse (harknäärmesse), kus toimub nende lõplik diferentseerumine. T-lümfotsüüdid on esmavastutavad T-rakkude vahendatud e. rakulise immuunvastuse… Read More »T-lümfotsüüdid (T-rakud) (ingl. T lymphocytes, T cells)
Tüümuses lõplikult diferentseerunud erineva spetsiifilisusega T-rakkude kogum. Repertuaari kujunemise eelduseks on somaatilised rekombinatsioonid T-raku antigeensetes retseptorites e. TCR-lookustes.
Antigeenispetsiifiliste T-rakkude retseptorite süntees ja tapja-T-rakkude (NKT-rakud) moodustumine immuunsüsteemi rakkude kokkupuutel võõra immunogeeniga.
T-lümfotsüütide pinnal asuvad T-raku retseptorid on heteromeersed valgud, mis tunnevad ära koesobivuskompleksiga (MHC-kompleksiga) seondunud antigeene ning mis vahendavad imetajatel rakulist immuunvastust. T-rakkude retseptorid koosnevad kahest… Read More »T-raku antigeensed retseptorid (ingl. T cells antigenic receptors)
Geenid, mis kodeerivad T-rakkude antigeene, põimitakse kokku TCR-lookuste geenisegmentidest somaatilise rekombinatsiooni protsessis, mis toimub T-lümfotsüütide diferentseerumise käigus. Selle tulemusel saab moodustuda, analoogselt immunoglobuliinidega, üle 107… Read More »T-raku retseptorgeenid (ingl. T cell receptor genes)
Üks lümfotsüütide põhitüüpe, mis pärinevad pluripotentsetest hematopoeetilistest tüvirakkudest. Vt. T-lümfotsüüdid.
Kromosoomi telomeersete piirkondade värvumine, kasutades spetsiifilisi värvimismeetodeid. Diferentsiaalvärvimisega eristatakse G- või Q-vööte, R- (ingl. reverse) vöödistust, C- e. CBG- (C-vöödid baariumkloriidi ja Giemsa värviga) vöödistust,… Read More »T-vöödid (ingl. T bands)