tubaka mosaiikviirus, TMV (ingl. Tobacco mosaic virus, TMV)
Tubaka RNA-viirus.
Tubaka RNA-viirus.
Harva esinev multisüsteemne geneetiline haigus, mis põhjustab healoomulisi kasvajaid ajus ja muudes organites (neerud, süda, silmad, kopsud, nahk). Ajus esinevad tihedama konsistentsiga eristatavad struktuurid –… Read More »tuberskleroos (ingl. Tuberous sclerosis, tuberous sclerosis complex)
Eukarüootsete rakkude mikrotorukeste põhiline valguline komponent. Vt. tsütoskelett.
DNA kaksikahela ots, kus 3´-ots on lühem kui 5´-ots.
Kaksikahelalise DNA ühes ahelas puuduvad nukleotiidid (üks või mitu).
Kloroplastide stroomas olevad membraansed (kotjad) struktuurid, kus asub valgusenergiat taimedele kasutatavaks energiaks muundav pigment (klorofüll).
Pürimidiinalus DNA-s.
Üks paljudest struktuuri, vormi, koostise või funktsiooni detailidest, mis moodustavad kokku individuaalse organismi.
Tunnuse kadu normaalse geeni asendamisel mutantsega. Ka epigeneetiline protsess geeni aktiivsuse regulatsioonil. Vt. suunatud homoloogne rekombinatsioon.
Kromosoomhaigus. Naistel, kellel on karüotüübis vaid üks X-kromosoom (45, X); põhitunnusteks lühike kasv, sugutunnuste alaareng, viljatus.
Puudub ensüüm p-hüdroksüfenüülpüruvaadi oksüdaas. Türosineemia on väga harv mutatsioon, mis põhjustab juba vastsündinute hukkumise.
Türosiini ainevahetusahela geenide mutatsioon, mille tulemusel puudub ensüüm türosiini transaminaas. Türosinoosi korral suureneb vere ja uriini türosiinisisaldus ja organismidel avalduvad sellest põhjustatud kaasasündinud arenguhäired.
Kromosoomi replikatsiooni produkt.
Raku jagunemisprodukt – pärast mitootilist jagunemist tekib 2 uut identset rakku.
Kromosoome, teatud valke (nt. transkriptsioonifaktorid) ja RNA-d sisaldav eukarüootse raku osa, mis on eraldatud tsütoplasmast kaksikmembraaniga.
Mitteredutseerunud või kahekordistunud kromosoomiarvuga tuum, mis tekib kromosoomide mittelahknemisest meioosis või mitoosis.
Transgeensete loomade saamise metoodika, mille käigus toimub rekombinantse DNA mikrosüstimine viljastatud munaraku tuuma (pronukleuse) naabrusesse.
RNA-rikas sfääriline piirkond metaboolselt aktiivsete rakkude tuumas. Assotsieerub tuumakese organisaatori piirkonnaga. Ribosoomide või ribosoomi eellaste moodustumiskoht.
Kromosoomi segment, mis sisaldab ribosoomi-RNA geene. Asub näiteks inimese 5 homoloogse kromosoomi (13., 14., 15., 21., 22.) sekundaarsooniste piirkonnas.
Vt. tsütoplasmaatiline pärilikkus.
Somaatiliste rakkude tuuma viimine tuumata munarakku (munaraku tuum on eelnevalt eemaldatud). Vt. kloonitud loom.
Vt. kasvajate supressorgeen.
Harknääre, kus arenevad välja (küpsevad) T-rakud.
Määrab valgu läbimise nii sise- kui ka välismembraanist. Soolekepikese rakus kasutatakse seda näiteks hemolüsiini väljastamiseks.
See süsteem võimaldab väljastada valke rakust vaid siis, kui valgud on periplasmas (tsütoplasmas), kusjuures aktiivne peab olema ka üldine sekretsioonisüsteem. Toimub näiteks pseudomonaadide eksotoksiinide puhul.
Alternatiivsed aluspaardumised mRNA-s, kaksik- (tüvi) ja üksikahelaliste (ling) osade teke. Vt. juuksenõelastruktuurid.
Rakk, millel on laiaulatuslik proliferatsioonivõime ning mis võib diferentseeruda spetsialiseerunud rakutüüpideks. Eristatakse totipotentseid, pluripotentseid, multipotentseid, oligopotentseid ja unipotentseid tüvirakke.
Pluripotentsete tüvirakkude kasutamine terapeutilisel eesmärgil.