seemnealge (ingl. Ovule)
Õistaimede makrosporangium, millest areneb seeme. Ta sisaldab seemnealgme tuumikut (nutselli) ja väliskatet (integumenti).
Õistaimede makrosporangium, millest areneb seeme. Ta sisaldab seemnealgme tuumikut (nutselli) ja väliskatet (integumenti).
Testistes olevad väänilised seemnetorukesed, kus toimub spermatogenees.
Selgrootute (lülijalgsete, rõngusside) keha koosneb erinevatest üksteisele järgnevatest segmentidest.
Grupp geene, mille produktid määravad iga segmendi eesmise ja tagumise osa eraldatuse piki Drosophila embrüo esi-tagaosa telge.
Grupp geene, mis kontrollivad Drosophila embrüo varases arengus kindlate segmentide moodustumist embrüo esi-tagaosa teljel.
1. Kromosoomipaaride lahknemine meioosis. 2. Alleelide lahknemine heterosügootide gameetides (järglastes). 3. Erinevate fenotüüpide ilmnemine järglaste hulgas seoses kromosoomide või alleelide lahknemisega järglastel, võrreldes nende heterosügootsete… Read More »segregatsioon (ingl. Segregation)
Esmasel immuunvastusel hakkavad B-rakud sekreteerima IgM-antikehasid, mis on membraaniseoselised antikehad ning B-rakkude retseptori osaks. Nad võimaldavad B-rakkudel seostuda spetsiifilise antigeeniga ning seejärel sisse lülitada B-rakkude… Read More »sekreteeritavad IgM-antikehad (ingl. Secretory IgM antibodies)
Bakteri kromosoomigeenide inkorporeerumine F-faktorisse ja nende järgnev ülekanne konjugatsioonil retsipientrakku. See saab toimuda tänu asjaolule, et F-plasmiid kui episoom integreerub homoloogsel rekombinatsioonil kromosoomi ning järgnevalt… Read More »seksduktsioon (ingl. Sexduction)
Kehavõõra mõjuaine (antigeeni) sekundaarsel ja ka edaspidisel kokkupuutel organismi immuunsüsteemi rakkudega hakatakse tänu juba eelnevalt vereringes olevatele mälurakkudele kiirelt sünteesima suurel hulgal immunoglobuliinide (antikehade) molekule.
Vt. ootsüüt.
Vt. spermatotsüüt.
Vt. polaarkehakesed.
Järjendamine. Koondnimetus meetoditest, millega määratakse nukleiinhapete nukleotiidne järjestus ja polüpeptiidide aminohappeline järjestus.
Valikusurve. Erinevatele genotüüpidele rakendub keskkonnas erisugune selektiivne surve. Matemaatiliselt väljendatakse seda selektsioonikoefitsiendi kaudu.
Tunnused, mille alusel saab selekteerida rekombinante, elimineerides neid vanemvormidest.
Mutatsioonid DNA-piirkondades, mis pole otseselt seotud geenide funktsioneerimisega (rämps-DNA).
Võimaldab eraldada mutantse raku metsikutest. Söötmel moodustuvad kolooniad selektiivselt, söötme koostisest sõltuvalt.
Drosophila spetsiifiliste kehasegmentide arengut mõjutav geen.
Darwini loodusliku valiku teooria pooldajad.
Genotüüpide diferentseeritud võime jääda ellu ja anda järglasi. Tähtsaim faktor, mis muudab suurtes populatsioonides alleelisagedusi.
Geen, mis võimaldab peremeesrakul jääda ellu tingimustes, kus ta muidu hukkuks.
Taime- ja loomaaretuses erinevus vanempõlvkonna keskmise ja väljavalitud (selekteeritud) vanemate keskmise vahel.
Taime- ja loomaaretuses erinevus vanemateks väljavalitud (selekteeritud) indiviidide keskmise ja nende järglaste keskmise vahel. Selektsiooni vastus näitab, kuidas populatsioon reageerib valiku survele.
Arv, mis mõõdab genotüübi kohasust, võrreldes populatsiooni edukama genotüübiga.
Valkude koosseisus olev 21. aminohape, mille koodoniks on stoppkoodon UGA. Ühetäheline sümbol on U ja kolmetäheline sümbol Sec.
Faagiosakeste kiirel vabanemisel (lüüsil) tekivad Petri tassi mikroobsel gasoonil (murul) selged faagi lüüsilaigud.
Suure osa sügootide eluvõimetus, näiteks maisil. Tavaliselt assotsieerub see nähtus translokatsioonidega.
DNA-kaksikheeliksi 5´→3´-suunaline üksikahel, mis on komplementaarne teisele, antisenss- e. matriitsahelale. RNA sünteesitakse komplementaarsuse alusel antisenss-DNA-ahelalt, s.t. senssahel ja mRNA-ahel on sama nukleotiidse järjestusega, v.a. asjaolu,… Read More »senssahel (ingl. Sens strand)
Kromosoomide geneetilise kaardistuse ühik, millega mõõdetakse geenide aheldust (omavahelist kaugust). Üks sentimorgan (cM) on kromosoomi kahe punkti (lookus, marker) vahelise, ühes põlvkonnas toimuva ristsiirde sagedus… Read More »sentimorgan, cM (ingl. CentiMorgan, cM; Map unit)
Seostumissaidi moodustavad tänu homoloogsele rekombinatsioonile attP-järjestus λ-kromosoomis ja attB-järjestus bakterikromosoomis.
Kehavedelike uurimine teaduslikel ja meditsiinilistel eesmärkidel. Praktikas on selleks eelkõige vereseerumi antikehade uurimine.
Monoamiinne neurotransmitter, 5-hüdroksütrüptamiin (5-HT). Leidub peamiselt soolestikus, trombotsüütides ja kesknärvisüsteemis. Väga mitmekülgne mõju organismi talitusele. Tõstab ka tuju, seepärast nimetatakse teda õnnehormooniks, ehkki ta pole… Read More »serotoniin (ingl. Serotonin)