kromatiid (ingl. Chromatid)
Mitoosis ja meioosis kromosoomide DNA replikatsiooni tagajärjel moodustunud kaks geneetiliselt identset tütarkromatiidi.
Mitoosis ja meioosis kromosoomide DNA replikatsiooni tagajärjel moodustunud kaks geneetiliselt identset tütarkromatiidi.
Imetajate tütarkromatiidide e. õdekromatiidide lahknemine mitoosis ja meioosi II anafaasis.
Eukarüootse organismi kromosoomide DNA ja valkude kompleks, mis värvub kromosoomide diferentsiaalvärvimisel eri moodi sõltuvalt kromosoomide kokkupakituse astmest ja DNA-järjestusstruktuurist.
Nukleosoomse struktuuri muutused rakutsükli interfaasis, mis on vajalikud, et toimuks geeni(de) transkriptsioon.
Eukarüootne RNA polümeraas II on võimeline valgulise FACT-kompleksi esinemisel mööduma nukleosoomidest. FACT-kompleks kõrvaldab nukleosoomist H2A/H2B dimeerid (nukleosoomid jäävad heksameerseteks). Pärast polümeraas II möödumist kompleksist restaureeritakse… Read More »kromatiini transkriptsiooni soodustav kompleks, FACT (ingl. Faciliates chromatin transcription)
DNA ja temaga seotud valkude (eriti histoonide) kompleksi struktuuri muutmine, mis saavutatakse tavaliselt histoonide keemilise modifikatsiooniga transkriptsiooni ettevalmistavas faasis.
Eukarüootses kromosoomis DNA-st ja DNA-ga assotsieerunud valkudest koosnev struktuur, mis on assambleerunud 30-nm diameetriga ahelateks.
Tsütoplasmaatilise valgu koosseisus olev valgust adsorbeeriv molekul. Vt. fütokroom.
Meetod molekulide segust sarnaste keemiliste ja füüsikaliste omadustega ühendite eraldamiseks ja identifitseerimiseks.
Kromosoomides olevad kromomeerid on heterokromatiinsed paksendid, mis on jälgitavad mitoosi ja meioosi profaasi kromosoomidel kui kromatiidi tihedamini kokkupakitud DNA-alad. Sarnased struktuurid (bändid) on ka mõnede… Read More »kromomeerid (ingl. Chromomeres)
Kromatiidniidi (30 nm) kokkuvoltimisel (kokkupakkimisel) tekkiv kõrgemat järku struktuur, mille läbimõõt on 100–130 nm.
Fotosünteesivate taimede tsütoplasmas olevad pigmente (karotenoidid, ksantofüll jt.) sisaldavad plastiidid.
Kromosoomide ebanormaalne struktuur või nende arvu muutus rakus. Näiteks kromosoomsed puudujäägid (deletsioonid), duplikatsioonid, inversioonid, translokatsioonid, aneuploidsus, polüploidsus jt.
Vt. kromosoomaberratsioon.
Tsentromeerist kummalgi pool asuv kromosoomiosa (p-õlg ja q-õlg).
Kondenseerunud kromosoomi keskne valguline põhistruktuur, mis koosneb mittehistoonsetest kromosoomivalkudest ja mille ümber asetseb 30-nm kromosoominiit.
Eukarüootsetes rakkudes mitoosi või meioosi ajal nähtavad valkudega kondenseerunud DNA-molekulid (nukleoproteiinsed kepjad kehakesed). Kromosoomide arv rakkudes on liigispetsiifiline. Igas kromosoomis paiknevad geenid lineaarses järjestuses. Ka… Read More »kromosoomid (ingl. Chromosomes)
Kromosoomide kokkupakituse tase.
Meioosi I anafaasis iga homoloogipaar alati ei lahkne. Ka õdekromosoomide mõnikord esinev lahknematus mitoosis.
Meioosi I anafaasis toimuv homoloogsete kromosoomide lahknemine. Ka õdekromatiidide lahknemine meioosi II anafaasis ja mitoosi anafaasis.
Liigiomaste kromosoomide ühekordne arv (x), milles on üks genoom. Loomadel on kromosoomide põhiarv üldiselt haploidse e. gameetse (n) arvuga (x=n). Polüploididel, peamiselt taimedel, võib haploidne… Read More »kromosoomide põhiarv (ingl. Chromosome basic number)
Kromosoomide tsütoloogiline värvimine. Mingit kindlat kromosoomi piirkonda uuritakse in situ hübriidimisel, kasutades erinevaid fluorokroomidega märgistatud sünteetilisi DNA-proove.
Kromosoomide värvimine viisil, kus tumedad ja heledad alad (vöödid) ilmnevad piki kromosoomi telge. Kromosoomide lateraalse mustri võrdlus aitab identifitseerida kromosoomipaarid ja neis esinevad kõrvalekalded. Inimese… Read More »kromosoomide vöödistik (ingl. Chromosome banding)
Geenide ja muude geneetiliste elementide lineaarne paigutus kromosoomis. Eristatakse geneetilist ja füüsilist kaarti.
Metoodika, mille puhul kasutatakse suuri DNA-fragmente katkendlikuks füüsiliseks kaardistamiseks piki kromosoomi ühest markerist (saidist) teise. Vt. positsiooniline kloonimine.
Metoodika, mille puhul kasutatakse kattuvaid DNA-kloone järkjärguliseks kaardistamiseks mööda kromosoomi ühest kromosoomi markerist (saidist) teise. Vt. positsiooniline kloonimine.
Mutatsioonid, mis põhjustavad kromosoomi mikroskoopiliselt nähtava struktuuri muutusi.
Metafaasi kromosoomide vaadeldavate tunnuste mitmekesisus populatsiooni normaalsete (tervete) indiviidide karüotüüpides.
See mõiste väljendab kromosoomide otsmisi (telomeeride), harvem sisemisi puudujääke. Vt. deletsioon.
Kõrgdiferentseeritud kudedes (nt. Diptera liikide süljenäärmed) polüteensete kromosoomide heterokromatiinsete piirkondade ühinemisel moodustuvad struktuurid.
Viiruste, harva ka bakterite põhjustatud püsiv ja pikaajaline infektsioon.
Põhja-Ameerika hirvedel ja põtradel esinev prioonhaigus, mis põhjustab muutusi ajus. CWD klassifitseeritakse kui ülekantav spongioformne entsefalopaatia (ingl. Transmissible spongiform encephalopathy) ning ta on lähedane lammaste… Read More »krooniline lahjumistõbi, CWD (ingl. Chronic wasting disease, CWD)
Inimese kromosoomaberratsioonist põhjustatud leukeemia vorm, mille kutsub esile retsiprookne translokatsioon inimese 9. ja 22. kromosoomi vahel – t(9;22)(q34;q11). Vt. Philadelphia kromosoom.
Protsess, mille käigus kromosoomid vahetavad geneetilist materjali DNA-molekulide katkemiste ja taasühinemiste kaudu meioosis. Vt. rekombinatsioon; ristsiire.
DNA kaksikahelaliste katkete tõttu on homoloogsed kromosoomid rekombinatsioonikohas teineteisega kahest kohast ühendatud tänu üksikahelalistele sildadele. Kaasneb DNA süntees de novo.
Geenide kauguste mõõtmise ühik geneetilisel kaardil meiootilise krossingoveri sündmuste toimumise keskmiste väärtuste alusel. Kaardiühiku pikkust, mis vastab üheprotsendilise sagedusega krossingoveri toimumisele, nimetatakse sentimorganiks (cM). Viimane… Read More »krossingoveri ühik (ingl. Crossover unit)
Holliday mudel, mis põhineb DNA-ahelate roteeerumisel, üksikahelaliste katkete tekkimisel, üksikahelate assimileerimisel ja tekkinud katkete taasühinemisel. Ristsiirdega ei kaasne DNA sünteesi de novo.