sigimik (ingl. Ovary)
Taimeõie emaka paisunud osa, milles on seemnealge. Vt. seemnealge.
Taimeõie emaka paisunud osa, milles on seemnealge. Vt. seemnealge.
Prokarüootse RNA polümeraasi alaüksus, mis vastutab transkriptsiooni initsiatsiooni eest spetsiifilisel initsiatsioonijärjestusel. Sigmafaktor võimaldab bakterite transkriptsioonil RNA polümeraasi spetsiifilist seostumist geeni promootorile. E. coli’l on teada… Read More »sigmafaktor, σ-faktor (ingl. Sigma factor)
Protsess, kus molekulaarne virgatsaine (nt. hormoon, cAMP, Ca2+ jt.) mõjub erinevate molekulide kaskaadi kaudu raku talitusele. Sellega muudetakse raku võimalikku olekut.
Nii pro- kui ka eukarüootide geenide regulatsioon (sisse- või väljalülitamine) on paljudel juhtudel reguleeritud ekstratsellulaarsete mõjurite e. virgatsainete poolt. Signaali jõudmist raku välismembraanilt raku tuumani… Read More »signaaliülekande rajad (ingl. Signaling pathways)
Sekretoorsed valgud sisaldavad oma N-terminaalses otsas (aminoterminuses) lühikesi järjestusi, mis suunavad nende valkude sünteesitava ahela tsütoplasmavõrgustiku valendikku (luumenisse). Signaaljärjestused osalevad ainete liikumise koordineerimisel.
Mingit raku elus olulist signaali edastavad molekulid. Näiteks moodustuvad stressivastuse käigus raku tsütoplasmas väikesed molekulid (nt. cAMP, ppGpp, AppppA), mis põhjustavad raku vastuse antud mõjurile.
Valkude transporti läbi rakumembraani periplasmasse määrab sünteesitud valgu N-terminaalse otsa hüdrofoobne signaaljärjestus, mis pärast eksportimist lõigatakse polüpeptiidist ära signaalpeptidaasi poolt.
Eukarüootsete rakkude rakusisene süsteem DNA transkriptsiooni kontrollimiseks. Laiemas tähenduses ka raku ning väliskeskkonna informatsioonivahetus, mis viib muutustele raku elutegevuses või raku struktuuris.