konduktorid (ingl. Conductors)
XX-emasorganismid on heterosügootides retsessiivse mitteavalduva X-liitelise geeni kandjad. Vastav tunnus avaldub sageli poegades, kelle ainus X-kromosoom pärineb emalt.
XX-emasorganismid on heterosügootides retsessiivse mitteavalduva X-liitelise geeni kandjad. Vastav tunnus avaldub sageli poegades, kelle ainus X-kromosoom pärineb emalt.
Spetsiaalsel struktuuril, koniidikandjal e. konidofooril (lihtne või harunenud spetsialiseerunud hüüf e. seeneniit, ingl. conidophore), tekkiv aseksuaalse (mittesugulise) paljunemise eos (spoor), mis on iseseisva liikumisvõimeta seenerakk.
Konjugatsioonil moodustunud rekombinant.
Sugurakkude (gameetide) või üherakuliste organismide ühinemine viljastumisel. E. coli´l toimub geneetilise materjali suunatud ülekanne doonorrakust (isasrakk) retsipienti (emasrakk). Ka homoloogsete kromosoomide paardumine meioosis.
Bakterirakul kantakse DNA doonorrakust retsipientrakku läbi spetsiifilise rakkudevahelise konjugatsioonikanali.
Kui rakud on konjugatsioonil koos, siis moodustub nende vahele sillakujuline struktuur.
Pikk DNA-molekul, mis sisaldab palju DNA-fragmentide korduskoopiaid. Vt. veereva ratta replikatsioon.
Kaksikute paar, kellel mõlemal on sama tunnus.
Ühe liigi isendite fenotüübiliste tunnuspaaride võrdlus, kus määratakse sagedus, millega ühe isendi mingi kindel tunnus on ka teisel isendil.
Identsetel ja mitteidentsetel kaksikupaaridel kokkulangevate tunnuste ilmnemise sagedus. Vt. korrelatsioonikoefitsient.
E. coli T-faagid on üksteisega välimuselt sarnased, nende virioonid meenutavad röntgen- ja elektronmikroskoobi ülesvõttel konnakullest või ka spermi.
Nukleotiidijärjestus, mis esineb enamikul geneetilistel signaalidel või enamikus elementides ning mis täidab kindlat funktsiooni.
Samasse immunoglobuliinide (Ig) klassi kuuluvate antikehade kergete ja raskete ahelate C-terminaalsed otsad on konstantsed, s.t. et nende vastavad aminohappejärjestused on identsed.
Ensüüm, mida rakk või organism sünteesib pidevalt, sõltumatult kasvutingimustest. Vt. indutseeritav ensüüm.
Organismi kõikides rakkudes pidevalt avalduv geen.
Vt. konstitutiivne geen.
Eukarüootide mittekodeerivat kõrgkordus-DNA-järjestusi sisaldav, transkriptsiooniliselt inaktiivne tugevalt kokkupakitud kromosoomipiirkond. Vastavad regioonid on sama organismi kõikides rakkudes samad, enim telomeeride ja tsentromeeride piirkondades. Seda ala ei… Read More »konstitutiivne heterokromatiin (ingl. Constitutive heterochromatin)
Mutatsioon, mis põhjustab geeni avaldumise ka signaali puudumisel. Geeni avaldumine ei allu regulatoorsele kontrollmehhanismile.
DNA kattuvad alad (segmendid) või kogum kattuvaid kloone, mille põhjal saab moodustada DNA pidevjärjestuse või konkreetse kromosoomipiirkonna füüsilise kaardi.
DNA konsensuspiirkond või geeniga külgnevate fragmentide e. kontiigide füüsiline kaart.
Maisi transponeeruv element (Ac või Ds), mis mõjutab kõrvaloleva geeni avaldumist.