rakendusgeneetika (ingl. Applied genetics)
Geneetiliste meetodite ja tehnoloogiate kasutamine rakenduslikul eesmärgil. Kattub suuresti geenitehnoloogiaga.
Geneetiliste meetodite ja tehnoloogiate kasutamine rakenduslikul eesmärgil. Kattub suuresti geenitehnoloogiaga.
Vt. adhesioon.
Rakkudevaheline informatsioonivahetus. Hulkraksuse tõttu peavad eukarüootsetes organismides signaalid liikuma läbi paljude rakukihtide, jõudma spetsiifilise koeni, kus kontrollitakse kindlate geenide avaldumist.
Emarakust tütarraku teke.
Lisaks kaksiklipiidsele rakumembraanile on paljudel rakkudel rakukest – näiteks taimerakkudel on see tselluloosne, bakterirakkudel aga sisaldab mureiini.
Tsütoskeleti komponentide (filamentide süsteem, mitmesugused valgukiud ja assotsieerunud molekulid) (lisaks raku kuju määramisele) põhjustatud rakusisene valkude ja organellide ümberpaigutumise protsess.
Taimedel kindlate omadustega vegetatiivselt paljunevate rakkude kogum. Loomarakkudel ühtsete tunnuste ja omadustega samaste rakkude kloon.
Rakkude põlvnemine eellasrakkudest prokarüootide rakujagunemise ja eukarüootide rakkude mitootilise jagunemise alusel. Näiteks on varbussil (C. elegans) teada kõikide rakkude teke üherakulisest sügoodist kuni täiskasvanud isendi… Read More »rakuliini põlvnemine (ingl. Cell lineage)
Vt. T-rakkude vahendatud immuunvastus.
Rakus toimuvad komplekssed protsessid, mis määravad olemasolevast rakust uue, temaga samase raku tekke.
Rakumembraan eraldab raku sisekeskkonna väliskeskkonnast, on selektiivselt läbilaskev ioonidele ja orgaanilistele molekulidele – kontrollib nende transporti rakku sisse ja rakust välja, koosneb lipiidsest kaksikkihist, kuhu… Read More »rakumembraan (ingl. Cell membrane)
Membraaniseoselised valgud, mis interakteeruvad rakuväliste molekulidega ning kannavad vastavat signaali edasi raku sisemusse.
Pärmseente erisuguste paardumistüüpidega rakkude ühinemine.
Tsüklilised sündmused rakkude elus. Rakutsüklis toimub mitoosi (M) ja interfaasi (I) vaheldumine. Interfaas jaotatakse G1-, S- ja G2-faasiks.
Moment rakutsüklis, kus kontrollitakse raku funktsionaalset seisundit ja tema valmisolekut rakutsükli jätkumiseks ning sisenemiseks mitoosi/meioosi. On kaks kontrollpunkti (G1- ja G2-faasis), kus rakutsükkel võib jätkuda… Read More »rakutsükli kontrollpunkt (ingl. Checkpoint)
Vt. tuum.
Hübriidrakkude teke, näiteks pärmseentel või ka teistel eukarüootsetel rakkudel, kui ühinevad näiteks põrna lümfotsüüdid ning müeloomirakud (moodustub monokloonseid antikehi tootev rakuliin – hübridoom).