lubatud keskkonnatingimused (ingl. Permissive conditions)
Keskkonnatingimused, mille juures teatud mutatsioonid ei avaldu. Vt. temperatuuritundlik mutant.
Keskkonnatingimused, mille juures teatud mutatsioonid ei avaldu. Vt. temperatuuritundlik mutant.
Nukleotiidtriplettide seeria, kust tripletid positsioneeritakse üksteise järel mRNA translatsioonil ribosoomi A-saiti. Ka nukleotiidipaaride triplettide järjestus DNA-s, millele vastavad koodonid mRNA-s (alates initsiaatorkoodonist kuni terminaatorkoodonini).
Sellelt mRNA-lt ei toimu paljukorduvat (pika ajavahemiku jooksul) polüpeptiidi sünteesi. Lühiealised mRNA-d esinevad vaid organismi kindlatel arenguetappidel.
Tavaliselt 20–25 nukleotiidi pikkune kaksikahelaline RNA-molekul, mis põhjustab RNA interferentsi. Vt. RNA interferents.
Grupp tsütokiine (nt. IL-2, GM-CSF jt.), mida toodavad lümfotsüüdid.
Immuunsüsteemi rakk, mis kuulub imetajatel valgeliblede hulka ning millel on tähtis roll selgroogsete immuunvastuse kujunemisel. Lümfotsüüte on kaks tüüpi: B- ja T-rakud.
Mõõdukaid bakteriofaage latentses olekus (profaagina) kandev bakter.
Rakku sisenenud faagi kromosoom integreerub profaagina peremeesraku kromosoomi ning replitseerub bakteri jagunemisel nagu kromosoomi segment.
Väikesed (0,1–1,2 μm) ühe membraaniga ümbritsetud raku organellid, mis sisaldavad makromolekule degradeerivaid ensüüme, happelisi hüdrolaase. Lüsosoomide pH on 4,5.
Glükosiide hüdrolüüsiv ensüüm. Lüüsib näiteks bakteri kesta. Sisaldub ka süljes.
Lutsiferaas on ensüüm, mis katalüüsib ATP osalusel orgaanilise ühendi, lutsiferiini, reageerimisel hapnikuga valguse emissiooni.
Vt. lutsiferaas.
Viirusinfektsioonil toimuv rakumembraani purunemine ja rakkude lõhkemine. Rakkude lüüs võib toimuda ka muudel põhjustel (nt. osmootne rõhk).
Vt. virulentne faag.
Analoogselt virulentsete faagidega aktiveeruvad faagi hilised geenid, millele järgneb faagi paljunemine, raku lüüsimine, faagiosakeste vabanemine ning uue bakteri nakatamine.
Toruluude õõnsustes olev pehme punane kude (punane üdi), kus toimub vereloome tüvirakkude paljunemine ja varane diferentseerumine (erütroblastid, lümfoblastid, leukoplastid jt.). Täiskasvanutel asendub see toruluudes rasvkoega… Read More »luuüdi (ingl. Bone marrow)