staatiline populatsioon (ingl. Static population)
Mendelistlik mitteevolutsioneeruv populatsioon.
Mendelistlik mitteevolutsioneeruv populatsioon.
Kõrvaldatakse äärmusvormid. Toimib siis, kui populatsiooni keskväärtusega tunnusel on kõrgeim ja äärmusvormidel madal kohastumusmäär. Säilitab olemasolevat kohastumist.
Andmekogumi kvantitatiivse tunnuse muutlikkuse mõõt. Arvutatakse kui ruutjuur dispersioonist.
Hiidkromosoomide tavaline vöötmuster e. vöödilisus. Vöödilisust kasutatakse kõigi kromosoomide karüogrammide koostamisel.
Populatsiooni muutlikkuse keskmine mõõde. Näitab mingi mõõdetava tunnuse statistilise väärtuse kõikumise ulatust.
Populatsiooni näidise või näidiste väärtused, millest võidakse saada üldpopulatsiooni väärtus või vastavad parameetrid.
Vt. adaptiivne mutatsioon.
Võimetus anda järglasi.
Rida mutatsioone, mis vähendavad organismi paljunemisvõimet, kuni paljunemisvõime kaoni (nt. taim ei moodusta tolmuterasid).
Väikesed, kolesteroolist moodustunud molekulid, mis rakku sisenedes seonduvad kindlate valkudega (hormoonretseptoritega).
Üks globaalse regulatsiooni viise, mis kirjeldab geene, operone, regulone ja modulone, mille tööd mõjutab üks ja sama keskkonnastiimul.
mRNA-koodon, mis lõpetab translatsiooni (UAA e. Ochre, UAG e. Amber, UGA e. Opal).
Organismi seisund, mis seostub tavaliselt võimetusega reageerida adekvaatselt muutunud keskkonnatingimustele. Stressi kõrvaldavad geneetilised lisamehhanismid.
Mikroobide stressitingimustes (nt. toitainete puudumisel) käivituvad lisamehhanismid, mis võimaldavad suurendada mutatsioonide tekke sagedust ning suurendavad tõenäosust, et mõnel mutandil on adaptiivne väärtus (nt. on võimeline… Read More »stressi indutseeritud mutatsioonid (ingl. Stress induced mutations)
Kloroplastide sisemine osa, kus paiknevad membraansed kettad (tülakoidid), tülakoidide kompleksid (graanid) ja graane ühendavad lamellid.
Geen, mis määrab polüpeptiidi või mittetransleeritava RNA sünteesi.
Nähtus, kus kaks või rohkem erinevat mutatsiooni asuvad rekombinatsioonitesti tulemuste põhjal samas saidis (mutatsioonide asukohad kattuvad).
Genoomi molekulaarstruktuuri uurimine.
Lühikesed unikaalsed DNA-järjestused (tavaliselt 200–500 bp), mida amplifitseeritakse PCR-tehnika abil ja mida kasutatakse füüsiliste ning geneetiliste kaartide ühildamiseks.