sigimik (ingl. Ovary)
Taimeõie emaka paisunud osa, milles on seemnealge. Vt. seemnealge.
Taimeõie emaka paisunud osa, milles on seemnealge. Vt. seemnealge.
Prokarüootse RNA polümeraasi alaüksus, mis vastutab transkriptsiooni initsiatsiooni eest spetsiifilisel initsiatsioonijärjestusel. Sigmafaktor võimaldab bakterite transkriptsioonil RNA polümeraasi spetsiifilist seostumist geeni promootorile. E. coli’l on teada… Read More »sigmafaktor, σ-faktor (ingl. Sigma factor)
Protsess, kus molekulaarne virgatsaine (nt. hormoon, cAMP, Ca2+ jt.) mõjub erinevate molekulide kaskaadi kaudu raku talitusele. Sellega muudetakse raku võimalikku olekut.
Nii pro- kui ka eukarüootide geenide regulatsioon (sisse- või väljalülitamine) on paljudel juhtudel reguleeritud ekstratsellulaarsete mõjurite e. virgatsainete poolt. Signaali jõudmist raku välismembraanilt raku tuumani… Read More »signaaliülekande rajad (ingl. Signaling pathways)
Sekretoorsed valgud sisaldavad oma N-terminaalses otsas (aminoterminuses) lühikesi järjestusi, mis suunavad nende valkude sünteesitava ahela tsütoplasmavõrgustiku valendikku (luumenisse). Signaaljärjestused osalevad ainete liikumise koordineerimisel.
Mingit raku elus olulist signaali edastavad molekulid. Näiteks moodustuvad stressivastuse käigus raku tsütoplasmas väikesed molekulid (nt. cAMP, ppGpp, AppppA), mis põhjustavad raku vastuse antud mõjurile.
Valkude transporti läbi rakumembraani periplasmasse määrab sünteesitud valgu N-terminaalse otsa hüdrofoobne signaaljärjestus, mis pärast eksportimist lõigatakse polüpeptiidist ära signaalpeptidaasi poolt.
Eukarüootsete rakkude rakusisene süsteem DNA transkriptsiooni kontrollimiseks. Laiemas tähenduses ka raku ning väliskeskkonna informatsioonivahetus, mis viib muutustele raku elutegevuses või raku struktuuris.
Vt. transgeen.
Patogeensete pneumokokkide Petri tassi veriagarsöötmel moodustunud suured siledapinnalised limajad e. S-tüüpi kolooniad.
Mikrokiibi põhimaterjal, mida kasutatakse DNA mikrojada-analüüsil, kus klaasipinnale on seotud DNA-proovid. Silikoonitud klaas silaanitakse alkoksü- või klorosilaanidega ning sellise klaasi pinnale saab kõrgtehnoloogiliste meetoditega väga… Read More »silikoonitud klaas (ingl. Silicon wafer)
Perekond lühikesi (150–300 bp) mõõdukalt korduvaid eukarüootseid transpositsioonilisi elemente. Enimtuntud SINE-perekonna järjestustüübiks on inimese Alu-perekond.
Di(2-kloroetüül)sulfiid, üks esimesi keemilisi tsütotoksilisi mürkgaase, mis põhjustab naha ja kopsude olulisi kahjustusi, rakkude jagunemise häireid ja apoptoosi. Arendati välja Saksa sõjatööstuse poolt juba 1916.… Read More »sinepigaas (ingl. Mustard gas)
Mõnede vektorite kloonimissaiti inserteeritud võõr-DNA inaktiveerib plasmiidi lacZ-järjestuse, kuna ei toimu α-peptiidi sünteesi ega α-komplementatsiooni. Siis on rekombinantsed kolooniad valged; mitterekombinatsed, kus lacZ-järjestus on aktiivne,… Read More »sini-valge-selektsioon (ingl. „Blue-white“ selection)
Vt. lühike interferentsi-RNA.
Autosoomretsessiivne haigus, mille korral inimese punalibled on muutunud sirbikujuliseks ning nende hapniku sidumise võime on vähenenud. Mutatsioon on hemoglobiini β-globiini geenis, mis paikneb inimese 11.… Read More »sirprakuline aneemia (ingl. Sickle-cell anemia, SCD)
Sugulastevahelised ristamised.