de novo (ld. uuesti)
Uuesti tekkimine.
Uuesti tekkimine.
Polüpeptiidist atsetüülgruppe kõrvaldavad ensüümid.
Organismide lokaalpopulatsioon.
Peremeesraku DNA integratsiooni tõttu on faag kaotanud peremeesraku inserteerunud DNA-lõiguga proportsionaalse osa oma DNA-st (geenidest). Ei moodusta uusi faagi partikleid.
Kromosoomi otsmine kadu. Vt. deletsioon.
Aminohapete määratus rohkem kui ühe koodoniga.
Kromosoomi segmendi puudumine, mis vähendab lookuste arvu.
Otsene meetod punktmutatsioonide kaardistamiseks geenis või kromosoomis, kasutades üksteisega kattuvaid deletsioone.
Bacillus thuringiensis´e erinevad alamtüved moodustavad spoore, milles on protoksiinikristallid e. Cry-valgud. Kui putukas sööb neid spoore, siis Cry-valk laguneb ning moodustab delta-endotoksiini e. Bt-toksiini, mis… Read More »delta-endotoksiin (ingl. Delta endotoxin)
Nõdrameelsus (raukustõbi).
Makromolekuli loomuliku konformatsiooni kaotamine, millega koos kaob tavaliselt ka bioloogiline aktiivsus. Denatureeritud valkudes keerduvad polüpeptiidid lahti, millega muutuvad ka valgu lahustuvusomadused.
Kõrgemal temperatuuril või kõrgel pH väärtusel on DNA kahe komplementaarse ahela lahknemine nähtav elektronmikroskoopiliselt silmuse- e. mullikujulise moodustisena.
DNA A:T-rikaste piirkondade kaardistamine DNA denaturatsioonil. A:T-piirkonnad denatureeruvad hõlpsamini, sest A:T-paaride vahel on 2 ja G:C-paaride vahel 3 H-sidet. Vt. denaturatsioonisilm.
Autosoomide geenid, mis määravad numeraatorelementidele antagonistlike valkude sünteesi ja mõjutavad X:A-suhte nimetajat.
DNA kaksikahela nukleotiidide koosseisust kõrvaldatakse üks puriinalus (A või G). Tekib AP-sait. Vt. AP-endonukleaas.
DNA kaksikahela nukleotiidide koosseisust kõrvaldatakse üks pürimidiinalus (T või C). Tekib AP-sait. Vt. AP-endonukleaas.
Pidurdatud (väljalülitatud) geeni või geenikompleksi avaldumise sisselülitamine.
Aminogrupi ärastamine DNA lämmastikaluste modifitseerimisel.
DNA-d hüdrolüüsivad ensüümid.
DNA koostisühik, koosneb fosforhappest, suhkrust desoksüriboos ja lämmastikalusest (üks neljast – A, T, G, C).
Kunstlikult saadud katalüütilise omadusega DNA.
Pindaktiivne aine. Vt. SDS.
Protsess, millega embrüo mittediferentseerunud rakud omandavad võime areneda spetsiifilisteks rakutüüpideks (fibroblastid, lihasrakud, neuronid jt.) – toimub nende rakkude arengusuuna kinnistumine.