TEL-elemendid (ingl. TEL elements)
Kaks telomeerset piirkonda, mis tagavad rakkude paljunemisel lineaarse DNA-molekuli veatu ja täieliku replikatsiooni.
Kaks telomeerset piirkonda, mis tagavad rakkude paljunemisel lineaarse DNA-molekuli veatu ja täieliku replikatsiooni.
Iga mitootilise või meiootilise jagunemise viimane faas, kus kromosoomid on tänu kääviniidistikule liikunud raku poolustele ja hakanud dekondenseeruma. Moodustub tuumamembraan ning tänu tsütokineesile eraldub kaks… Read More »telofaas (ingl. Telophase)
Eukarüootsete kromosoomide otstes paiknev unikaalne struktuur, mis ei lase kromosoomidel omavahel ühineda ega kromosoomi otste geenidel mitooside käigus degradeeruda.
Äädikakärbse retroposoonid, millel on oluline roll kromosoomi otste regenereerimisel. Vt. retroposoon.
Ensüüm (ribonukleoproteiin), mis lisab telomeerse järjestuse eukarüootsete kromosoomide DNA 3´-otstesse.
Vt. jäljendkülv.
Kui organismi väliskeskkonna temperatuur tõuseb teatud tasemeni, siis sünteesitakse kiiresti rida valke, mis aitavad raku sisekeskkonda stabiliseerida ja vältida valkude denatureerumist.
Temperatuurišoki tingimustes modifitseeritakse osa tuumavalke fosforüülimisega, mistõttu need valgud saavad seonduda temperatuurišokigeenide ülesvoolujärjestustega ja aktiveerida neid geene.
Temperatuurišoki transkriptsioonifaktori seondumisjärjestus DNA-l.
Kõrgenenud temperatuuri toimel indutseeritakse valgud, mis on ühtedeks kõige konserveerunumateks polüpeptiidideks eluslooduses üldse, leidudes bakteritest inimeseni.
Mutantne organism, mis on võimeline kasvama kindlas temperatuurivahemikus, mitte aga väljaspool seda.
Protsess, kus munaraku tuum asendatakse doonorraku tuumaga (mis võib olla ka diferentseerunud raku tuum), et saada tüvirakkude populatsioon, millel on sama genotüüp kui doonorrakul. Kloonitud… Read More »terapeutiline kloonimine (ingl. Therapeutic cloning)
Ensüüm, mis lisab nukleotiide DNA-molekuli 3´-otsa.
Lineaarne kromosoom, mille mõlemas otsas on sama nukleotiidijärjestus (otsmiselt korduv).
Operoni struktuurgeenide järel asuvad transkriptsiooni termineerivad järjestused. Vt. juuksenõelastruktuurid; stoppkoodon.
Vt. stoppkoodon.
Meioosi profaasi diploteeni- e. diploneemastaadiumis bivalentides (homoloogsete kromosoomide õdekromatiidides) tsentromeeridest algav liikumine, kus on näha kiasmide liikumist bivalentide otste suunas.
Pärast viimase alaüksuse (nukleotiid või aminohape) lisandumist vabaneb valminud makromolekul (DNA, RNA, polüpeptiid) ja protsess on sellega lõppenud e. termineeritud.
Polüpeptiidahela elongatsioon peatub, kui ribosoomi A-saiti siseneb üks kolmest terminaatorkoodonist, mille tunnevad ära terminatsioonifaktorid.
Modifitseeritud RNA polümeraas saab ületada terminatsioonisaidi/-signaali ja mitte lõpetada transkriptsiooni.
Transkriptsioonil nukleotiidne järjestus, mis määrab spetsiifiliselt RNA-ahela terminatsiooni.
X-liitelise testosterooni retseptorgeeni puudumisel X-kromosoomi pikas õlas areneb XY-embrüost emasorganism (genotüübilt isane, fenotüübilt emane). Mehe karüotüübiga ja testistega naised, kellel puuduvad munasarjad, emakas ja munajuha… Read More »testikulaarne feminisatsioon e. täielik androgeenitundetuse sündroom (ingl. Testicular feminization, Complete androgen intensitivity syndrome)
Munand, seemnesari. Isassuguorgan, kus toimub spermatogenees.
Isaste imetajate varases arengus moodustuv valk, mis stimuleerib testiste diferentseerumist embrüonaalsest gonaadi algmest.
Meessuguhormoon. Steroidhormoon.
Dominantse tunnusega hübriidjärglase tagasiristamine retsessiivse vanemaga või geneetiliselt tundmatute indiviidide ristamine täielikult retsessiivse testorganismiga, et selgitada, kas testitav organism on mingi dominantse alleeli suhtes heterosügootne… Read More »testristamine (ingl. Testcross)
Kindla omadusega bakteritüvi ning pärmitüvi või rakukoloonia (liin), mida kasutatakse vastava geeni uurimiseks.
Teise meiootilise jagunemise tulemusel moodustuvad neli rakku taimedel (tolmuterade tetraadid) või seentel (askospoorid). Mõistet kasutatakse ka neljaste kromatiidide grupi identifitseerimiseks, mis moodustuvad duplitseerunud homoloogsete kromosoomide… Read More »tetraad (ingl. Tetrad)
Üksiku meiootilise jagunemise nelja raku genotüüpide määramine ning genotüüpide sageduste statistiline analüüs seentel.
Organism, kelle rakkudes on neli haploidset (4n) kromosoomikomplekti või genoomi.
Tuum või organism, kelle üks kromosoom on esindatud nelja homoloogiga (tetrasoomia), ülejäänud kromosoomid on aga diploidsed (kromosoomivalem: 2n + 2).
Seente spooride tetraad, milles kõik spoorid on geneetiliselt erinevat tüüpi, näiteks AB, aB, Ab ja ab.