mobiliseeritav plasmiid (ingl. Mobilizing plasmid)
Mittekonjugatiivsete mobiliseeritavate plasmiidide ülekanne konjugatiivsete plasmiidide määratud konjugatsiooniaparaadi abil.
Mittekonjugatiivsete mobiliseeritavate plasmiidide ülekanne konjugatiivsete plasmiidide määratud konjugatsiooniaparaadi abil.
Sagedusjaotuse klass, mis on populatsioonis suurima esinemissagedusega.
Geen, mis mõjutab teiste geenide avaldumist.
Populatsiooni mittepärilik muutlikkus, mis on põhjustatud keskkonnateguritest.
Erinevatesse regulonidesse kuuluvad operonid, kus lisaks spetsiifilisele regulaatorile toimub kontroll ka ühise globaalse regulaatori poolt (nt. kataboolselt aktiivne valk). Vt. regulon.
Geneetiline informatsioon kandub nukleiinhappelt nukleiinhappele ja nukleiinhappelt valku, mitte valgult nukleiinhappele.
Iseagregeerumine; korrastamata süsteemi komponentidest moodustub spontaanselt organiseeritud struktuur (nt. viirused, ribosoomid jm.).
Molekulaarse evolutsiooni kiirus on võrdlemisi püsiv ja võimaldab hinnata divergeerumiste aega.
Majakana käituvat fluorestsentsmärkega DNA-proovi on võimalik pärast seondumist e. hübriidimist uuritava DNA-ga detekteerida, kasutades fluorestsentsmikroskoopiat.
Spetsiifiline DNA-järjestus.
Bakterite ja viiruste pinnamolekulid (antigeenid) võivad sarnaneda peremeesorganismi rakkude membraanimolekulidega, mida immuunsüsteem ei ründa.
Organismi pärilike tunnuste muutmine molekulaarsete meetodite abil, eesmärgiks saada uute omadustega järglasi.
Agaroos- ja polüakrüülamiidgeelide maatriks sõelub makromolekule nende liikuvuse alusel. Suuremad fragmendid liiguvad elektriväljas aeglasemalt.
Liigitamine molekulaarsel tasemel, mille aluseks on geenide nukleotiidne järjestus või geenide poolt määratavate valkude aminohappeline järjestus.
Valkude (kahe homoloogse polüpeptiidi) molekulaarse evolutsiooni kiiruse arvutamiseks kasutatakse statistilisi meetodeid.
Neutraalsete mutatsioonide fikseerumistase populatsioonis on proportsionaalne neutraalsete alleelide muteerumise sagedusega; protsess ei sõltu looduslikust valikust.
Valgud, mis on abiks rakusiseste makromolekulaarsete struktuuride mittekovalentsel assambleerimisel/deassambleerimisel ja voltumisel/mittevoltumisel, kuid mida ei ole enam normaalse bioloogilise funktsiooniga struktuurides, kus voltumine või assambleerumine on… Read More »molekulaarsed tšaperonid (ingl. Molecular chaperones)
DNA-kaksikheeliks moodustab küljelt vaadates kaks ruumilist vagu: suur vagu on palju avaram väikesest vaost ning nad asetsevad alati järjestikku (suur – väike – suur –… Read More »molekulaarvagu (ingl. Grove)
Ainult glükosülaasse aktiivsusega ensüümid, mis kõrvaldavad DNA-ahelast mittepaardunud T-nukleotiidi ja asendavad selle algse C-nukleotiidiga. Protsessis ei põhjustata katkete teket DNA-selgroos (kaksikahelas).
Ühe geeni defektse alleeli määratud haigus.
Ühest geenist sõltuv fenotüüp.
Kahe homosügootse vanema järglane, kui vanemad erinevad vaid ühe ja sama geenilookuse alleelide poolest.
Ristamine vanemate vahel, kes erinevad üksteisest vaid ühe geenipaari poolest või kus vaadeldakse vaid üht tunnuspaari.
Kasvajaraku ja B-lümfotsüüdi hübriidimisel saadakse sellised hübriidsed immortaliseeritud rakukloonid, mis on in vitro tingimustes võimelised tootma vaid üht kindlat tüüpi antikeha, mis on ülimalt spetsiifiline… Read More »monokloonsed antikehad (ingl. Monoclonal antibodies)
Üksik molekulaarne ühik, mis võib kombineeruda teistega, et moodustada palju komplekssemat molekulaarstruktuuri.
Geneetilise muutlikkuse puudumine populatsioonis. Vt. polümorfism.
Valgud, millel puudub varieeruvus.
Organism või rakk, kus on vaid üks kromosoomikomplekt või genoom (kromosoomiarv n).
Taimede monosoomsete kromosoomide retsessiivsete geenide avaldumise analüüsi alusel taimede geenide ja kromosoomide kaardistamine.
Vt. Turneri sündroom.
Diploidne organism, kellel puudub mingist kromosoomipaarist üks kromosoom (2n – 1).
Ühemunakaksikud e. identsed kaksikud.
Faag (viirus), mis nakatab, kuid ei pruugi hävitada (lüüsida) peremeesrakku (bakterirakku). Võib üle minna lüütilisse tsüklisse. Vt. virulentne faag.
Vt. kobarloode.
Aine, mis stimuleerib organismi vormi või struktuuri arengut.
Organismi struktuuride ja vormi väljakujunemine arengu jooksul. Suure tähtsusega on arengu väga kindlatel ajahetkedel mõjuvad erinevad morfogeenid.
Sünteetiline antisenssmolekul, mis on analoogne lühikese üheahelalise DNA- või mRNA-järjestusega, mille nukleotiidi alaüksuses on hüdroksüriboosiosa vahetatud morfoliino-osaga. On oluline pöördgeneetikas ja transgeneesi juures (takistab mRNA… Read More »morfoliino (ingl. Morpholino)
Organismide kuju ja sisestruktuuri uurimine. Nähtavate struktuuride arengu uurimine ja erinevate organismide sarnaste struktuuride võrdlev arengulugu.
Geneetilise kaardi ühik. Morgan (M) võrdub kahe lookuse vahelise 100%-lise ristsiirde sagedusega. On 100 cM (sentimorganit).
Organism või organismi osa, mis koosneb erineva genotüübiga rakkudest.
Kromosoomi haplotüüpide plokkide kombinatoorika populatsioonis.
Vt. mosaiik.
Transkriptsioonifaktorite interaktsioonil osalevad piirkonnad, mis on eri liikide geenidel sarnased. Vt. domeen.