ligaas (ingl. Ligase)
Ensüüm, mis seob kaks DNA-fragmenti, katalüüsides keemilise sideme tekke.
Ensüüm, mis seob kaks DNA-fragmenti, katalüüsides keemilise sideme tekke.
Molekul, mis võib seonduda rakumembraanil või rakus oleva teise molekuliga.
Kahe või rohkema DNA-molekuli kovalentsete sidemetega ühendamine.
mRNA-molekuli segment 5´-terminusest kuni translatsiooni initsiatsioonikoodonini; osa valkude aminoterminaalse otsa aminohappejääkide järjestus.
Ensüüm, mis lõikab valgust välja liiderjärjestuse. Vt. signaalpeptidaas.
Vastsünteesitud polüpeptiidi algusosa, mis hiljem elimineeritakse.
Bioloogilise klassifikatsiooni ja taksonoomia ühik. Liigiks nimetatakse üksteisega edukalt ristuvate isendite looduslikku populatsiooni või populatsioonide süsteemi, mis on teistest liikidest eraldatud territoriaalselt, käitumislikult ning ristumisbarjääriga.
Inglise loodusteadlane, loodusliku valiku ja liigitekke ning bioloogilise evolutsiooniteooria rajaja. Raamatu esmatrükk ilmus 24. novembril 1859, eestikeelne esmatrükk 20. septembril 2012.
Ühetaoliste püsivate eritunnustega indiviidide grupp. Vt. puhasliin.
Antikehade geenifragmendid (V, D, J) flankeeruvad rekombinatsiooni signaaljärjestustega. Need järjestused tuntakse ära VDJ-rekombinaaside poolt.
Kromosoomipaari kahe kromosoomi ühinemisel moodustuv kromosoom. Näiteks ühend- e. kaksik-X-kromosoomid.
Ühendvalk moodustub, kui kokku on viidud kahte valku kodeerivad DNA-järjestused ning selliselt transkriptilt sünteesitakse produkt.
Endogeenne retroviirus – kanade põhiline viirushaiguse tekitaja, võib eksperimentaalselt nakatada ka teisi linde ja imetajaid.
Perekond pikki (keskmine pikkus 6500 bp) mõõdukalt korduvaid transposoonseid elemente eukarüootidel.
DNA-piirkond, mis ühendab üksteisega muid struktuurseid DNA-alasid. Histoon H1 seob tänu linkeralale üksteisega DNA nukleosoomsed struktuurid.
Lindude gripiviiruse poolt põhjustatav haigus. Alatüüp H5N1 on pandeemse levikuga ning ülikõrge letaalsusega.
Vees lahustumatu orgaaniline ühend. Liitlipiidid (rasvad, fosfolipiidid) koosnevad rasvhapete estritest glütserooliga. Lihtlipiidid on madalmolekulaarsed heterotsüklilised ühendid (steroidid, terpeenid).
Kunstlikud, lipiidse kaksikkihiga kaetud vesiikulid (põiekesed), mida kasutatakse ravimite, valkude või nukleiinhapete rakku viimiseks.
Lisaoperaatori piirkonnad operoni või üksikgeeni aktiivsuse kontrollil.