praimer (ingl. Primer)
Lühike reaktiivse 3´-OH-grupiga nukleotiidijärjestus, millelt initsieeritakse matriitsahela alusel DNA süntees.
Lühike reaktiivse 3´-OH-grupiga nukleotiidijärjestus, millelt initsieeritakse matriitsahela alusel DNA süntees.
Nukleotiidijärjestuse piirkond kopeeritavas ahelas, kuhu seondub RNA või DNA üksikahelaline praimer, kust alustatakse replikatsiooni.
Valguline replikatsioonikompleks, mis katalüüsib Okazaki fragmentide initsiatsiooni DNA viivisahela mittepideval (katkendlikul) sünteesil. Sisaldab DNA praimaasi ja DNA helikaasi.
DNA transkribeerimisel RNA-ks (pre-mRNA, pre-tRNA, pre-rRNA) saadav esmane produkt, millest järgnevalt moodustatakse protsessingu käigus vastav funktsionaalne RNA-molekul.
Muutus geenis või selle lähipiirkonnas, mis võib viia mutatsiooni tekkeni.
Embrüonaalses arengus eristuvad rakukihid. Kolm lootelehte (ekto-, endo- ja mesoderm) annavad alguse kõigile organismi arengus tekkivatele rakutüüpidele. Vt. ektoderm; endoderm; mesoderm.
Vt. polaarkehad.
Väike infektsioosne (haigusttekitav) ebanormaalselt muundunud valgumolekul.
Indiviid (indeksisik) perekonnas (suguvõsas), kellel selgitati esimesena päriliku tunnuse olemasolu.
Mõõduka faagi genoom, mis on integreerunud lüsogeense bakteri kromosoomi ning replitseerub sünkroonselt peremeeskromosoomiga.
Mitoosi- ja meioosifaas, mis on interfaasi ja metafaasi vahel. Tuumas toimub kahekromatiidsete kromosoomide kondensatsioon; meioosi puhul homoloogide konjugatsioon ja nendevaheline ristsiire.
Pärilikud haigused, millele on iseloomulikud enneaegne vananemine, vahel raugastumine teismeeas.
Steroidne naissuguhormoon. Toimib menstruatsioonitsüklis, raseduse ajal ja varases embrüogeneesis. Seda hormooni toodavad munasari (corpus luteum – kollaskeha), neerupealised ja raseduse/tiinuse ajal platsenta.
Suur grupp ainurakseid organisme (k.a. bakterid ja sinivetikad), kellel puudub tõeline rakutuum ning ei toimu mitoosi, vaid on raku lihtne jagunemine.
Peptiidhormoon, mis toimib imetajate piimanäärmetes.
Nukleotiidijärjestus, millega seonduvad transkriptsioonifaktorid ja RNA polümeraas, et initsieerida transkriptsiooni.
Pärast esimese sideme moodustamist peab RNA polümeraas puhastama promootori (sigmafaktori eemaldamine). Selles etapis on nii pro- kui ka eukarüootidel transkriptsiooni enneaegse lõpetamise tendents. Vt. abortiivne… Read More »promootorilt edasiliikumise takistamine (ingl. Promoter clearance)
Mutatsioonid, mis ei mõjuta geeni indutseeritavust, küll aga geeniekspressiooni taset, sest vastavad mutatsioonid muudavad RNA polümeraasi seondumise efektiivsust ja sellega ka geeni transkriptsiooni taset.
Taimede väikesed membraanümbrisega organellid, millest arenevad kõik teised eritüübilised plastiidid. Vt. kloroplast.
Lipiidid, mis moodustuvad rasvhapetest. Nad ei ole endokriinsed hormoonid, kuid neil on organismis tähtis füsioloogiline osa, näiteks silelihaste kokkutõmbel. Käituvad käskjalgmolekulidena, mõjutades teisi rakke kas… Read More »prostaglandiinid (ingl. Prostaglandins)
Väikesed arginiinirikkad tuuma aluselised valgud, mis asendavad spermatogeneesis histoone, stabiliseerivad DNA-d ja osalevad spermi pea kondenseerumisel.
Igasugune ensüüm, mis hüdrolüüsib valke.
Genoomi poolt kodeeritav täielik valkude kogum.
Teadus, mis fokuseerub elusorganismi poolt kodeeritavate kõikide valkude struktuuri ja funktsiooni uurimisele.
Normaalne geen genoomis, mis võib mutatsiooni tagajärjel muutuda onkogeeniks.
Taimerakk, seenerakk või bakter, millelt rakusein on osaliselt või täielikult kõrvaldatud, kasutades ensümaatilist töötlust.
Organism (nagu bakter), mis on võimeline kasvama minimaalsöötmel.
Viiruskromosoom, mis on integreerunud pro- või eukarüootse peremeesraku genoomi. Vt. profaag.