Ribonukleiinhape. Mõnede viiruste geneetilist informatsiooni kandev materjal. Molekul, mis moodustub DNA transkriptsioonil ja mis kannab informatsiooni valgusünteesiks (mRNA), rakusiseseks struktuuriks (rRNA), aminohapete transpordiks (tRNA) või iseenda ning teiste RNA-molekulide biokeemiliseks sünteesiks, modifikatsiooniks ja geenide avaldumise regulatsiooniks.
Arhiiv: Lexicon
Multiensüümikompleks (osaleb rRNA protsessingul ja mRNA degradatsioonil), mis on enamikul bakteritel. Kompleksi kuuluvad PNPaas, RNaas E, RNA helikaas ja glükolüütiline enolaas. RNA degradosoomidega on assotsieerunud ka tšaperonid ja polüfosfaadikinaas.
Ensüüm, mis katalüüsib RNA kaksikheeliksite osade lahtikeerdumist ja üksikahelate eraldumist.
Ebastabiilselt seondunud kaksikahelalised siRNA-d ja miRNA-d kaotavad eelistatult ühe RNA-ahela. Säilinud üksikahelaline RNA paardub aluspaaridevahelisel komplementaarsusprintsiibil talle spetsiifilise mRNA-molekuliga, millega pidurdatakse konkreetse geeni ekspressiooni.
Nähtus, kus väikesed kaksikahelalised (20–25 bp) RNA-fragmendid (miRNA, siRNA) takistavad geenide aktivatsiooni, et maha suruda valgusünteesil osaleva mRNA aktiivsust. miRNA ja siRNA, mis mõlemad osalevad RNA interferentsi toimumisel, seonduvad homoloogsuse alusel mRNA-ga, vaigistades mRNA aktiivsust. Üksikjuhtudel võib RNAi ka võimendada geeni aktiivsust.
Kaksikahelalise RNAi lõikamine RNaas III perekonna endoribonukleaasiga. dsRNA-st ja mRNA-st tekivad lühikesed kaksikahelalised RNA-fragmendid, e. siRNA-d. Dicer-ensüüm reguleerib vaid normaalsete rakkude arengut ja diferentseerumist ning mutatsioonid geenis võivad põhjustada seetõttu kasvajaliste rakkude teket. Vt. Dicer-ensüüm.
Transkriptsioonijärgne protsess, millega muudetakse geeni algse transkripti (RNA) informatsiooni.
Ensüüm, mis katalüüsib RNA sünteesi.
Juuksenõelastruktuuride moodustumise tõttu võib transkriptsiooni käigus RNA polümeraas peatuda ca 60 sekundiks.
Lühike (10–60-nukleotiidine) RNA-lõik, mida kasutatakse uue DNA-ahela sünteesi alustamiseks. See lõik sünteesitakse DNA praimaasi poolt.
Retrotransposoonide RNA-vahendatud transpositsioon.
RNA ja DNA üksikahelast koosnev nukleiinhappe kaksikahel.
Eritüübilised vektorid, mis on välja töötatud RNA-proovide sünteesimiseks (paljundamiseks).
RNA transkriptsioonijärgsel ümberkorraldamisel toimuv translatsioonieelsest RNA-st spetsiifiliste järjestuse kõrvaldamine ning transkripti mõlema otsa modifikatsioon: pre-mRNA 5´-otsa lisatakse 7-metüülguanosiinmüts ja 3´-otsa polü-A järjestus.
RNA-d ribonukleaaside toime eest kaitsvad RNA-ga seonduvad valgud.
Ensüüm, mis kodeerib DNA sünteesi RNA-matriitsilt. Pöördtranskriptaas, revertaas.
Ensüüm, mis kodeerib kaksikahelalise RNA saamist üksikahelalisest RNA-st.
Vt. ribonukleaas.
Vt. RNA interferents.