A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

praimer (ingl. Primer)

Lühike reaktiivse 3´-OH-grupiga nukleotiidijärjestus, millelt initsieeritakse matriitsahela alusel DNA süntees.

praimosoom (ingl. Primosome)

Valguline replikatsioonikompleks, mis katalüüsib Okazaki fragmentide initsiatsiooni DNA viivisahela mittepideval (katkendlikul) sünteesil. Sisaldab DNA praimaasi ja DNA helikaasi.

pre-RNA (ingl. pre-RNA)

DNA transkribeerimisel RNA-ks (pre-mRNA, pre-tRNA, pre-rRNA) saadav esmane produkt, millest järgnevalt moodustatakse protsessingu käigus vastav funktsionaalne RNA-molekul.

profaas (ingl. Prophase)

Mitoosi- ja meioosifaas, mis on interfaasi ja metafaasi vahel. Tuumas toimub kahekromatiidsete kromosoomide kondensatsioon; meioosi puhul homoloogide konjugatsioon ja nendevaheline ristsiire.

progesteroon (ingl. Progesterone)

Steroidne naissuguhormoon. Toimib menstruatsioonitsüklis, raseduse ajal ja varases embrüogeneesis. Seda hormooni toodavad munasari (corpus luteum – kollaskeha), neerupealised ja raseduse/tiinuse ajal platsenta.

prokarüoot (ingl. Prokaryote)

Suur grupp ainurakseid organisme (k.a. bakterid ja sinivetikad), kellel puudub tõeline rakutuum ning ei toimu mitoosi, vaid on raku lihtne jagunemine.

prostaglandiinid (ingl. Prostaglandins)

Lipiidid, mis moodustuvad rasvhapetest. Nad ei ole endokriinsed hormoonid, kuid neil on organismis tähtis füsioloogiline osa, näiteks silelihaste kokkutõmbel. Käituvad käskjalgmolekulidena, mõjutades teisi rakke kas auto- või parakliinselt.