A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

makrofaagid (ingl. Macrophages)

Valged vererakud, mis tekivad monotsüütide diferentseerumisel. Kõige efektiivsemad ja suuremad fagotsüüdid. Kõrvaldavad näiteks paranevast koest surnud rakkude jäänused, mikroobid, kasvajarakud jt. Samuti on neil oluline roll teiste immuunsüsteemi rakkude stimulatsioonil patogeenide vastu.

mälu-T-rakud (ingl. Memory T cells)

Teine mälurakkude tüüp. Osa antigeenispetsiifilistest T-rakkudest, mis n-ö. mäletavad antigeeni, on nende rakkude uuel kokkupuutel sama antigeeniga võimelised moodustama suurel hulgal ja kiiresti tapja-T-rakke e. killer-rakke. Samuti aitavad nad modifitseerida B-lümfotsüüte diferentseeruma plasmarakkudeks ja tootma antikehasid.

massvalik (ingl. Mass selection)

Ristamiseks ja järglaste andmiseks aretuses valitakse populatsioonist grupp isendeid nende individuaalsete omaduste alusel, mitte aga nende vanemate ja järglaste fenotüüpide põhjal.

matriits (ingl. Template)

Näidis või šabloon. DNA säilitab kodeeritud informatsiooni ning toimib kui mudel või matriits, millelt kopeeritakse komplementaarne DNA-ahel või transkribeeritakse see RNA-ks.

mediaan (ingl. Median)

Mõõtekogumis keskne suurus, millest üles- ja allapoole jääb võrdne arv mõõtmistulemusi. Mediaan on variatsioonirea keskmine liige.