Lammaste prioonhaigus, skreipi.
Arhiiv: Lexicon
Loomisteooria pooldajad, kes lähtuvad evolutsiooni selgitamisel dogmast, et midagi pole tekkinud juhuslikult, vaid et kõige loojaks on Jumal.
Statistiline läviväärtus määrab, kas püstitatud hüpotees on tõene või mitte. Kui katses saadakse kõrgem statistiline väärtus kui kriitiline läviväärtus, siis ei ole püstitatud hüpotees tõepärane. Bioloogilistes süsteemides on tavaliselt kasutusel 5%-lise usaldustasemega läviväärtus, s.t. et 95% tõenäosusega vastab uuritud valim püstitatud hüpoteesile.
Mitokondrite sisemembraani sopistused (harjad).
Mitoosis ja meioosis kromosoomide DNA replikatsiooni tagajärjel moodustunud kaks geneetiliselt identset tütarkromatiidi.
Imetajate tütarkromatiidide e. õdekromatiidide lahknemine mitoosis ja meioosi II anafaasis.
Eukarüootse organismi kromosoomide DNA ja valkude kompleks, mis värvub kromosoomide diferentsiaalvärvimisel eri moodi sõltuvalt kromosoomide kokkupakituse astmest ja DNA-järjestusstruktuurist.
Nukleosoomse struktuuri muutused rakutsükli interfaasis, mis on vajalikud, et toimuks geeni(de) transkriptsioon.
Eukarüootne RNA polümeraas II on võimeline valgulise FACT-kompleksi esinemisel mööduma nukleosoomidest. FACT-kompleks kõrvaldab nukleosoomist H2A/H2B dimeerid (nukleosoomid jäävad heksameerseteks). Pärast polümeraas II möödumist kompleksist restaureeritakse algsed nukleosoomid FACT-kompleksi ja kompleksiga ühinenud muude valkude toimel.
DNA ja temaga seotud valkude (eriti histoonide) kompleksi struktuuri muutmine, mis saavutatakse tavaliselt histoonide keemilise modifikatsiooniga transkriptsiooni ettevalmistavas faasis.
Eukarüootses kromosoomis DNA-st ja DNA-ga assotsieerunud valkudest koosnev struktuur, mis on assambleerunud 30-nm diameetriga ahelateks.
Tsütoplasmaatilise valgu koosseisus olev valgust adsorbeeriv molekul. Vt. fütokroom.
Meetod molekulide segust sarnaste keemiliste ja füüsikaliste omadustega ühendite eraldamiseks ja identifitseerimiseks.
Kromosoomides olevad kromomeerid on heterokromatiinsed paksendid, mis on jälgitavad mitoosi ja meioosi profaasi kromosoomidel kui kromatiidi tihedamini kokkupakitud DNA-alad. Sarnased struktuurid (bändid) on ka mõnede somaatiliste rakkude polüteenkromosoomides. Osa kromomeere on lahtispiraliseeerunud ja transkriptsiooniliselt aktiivsed (nt. lambiharikromosoomides).
Kromatiidniidi (30 nm) kokkuvoltimisel (kokkupakkimisel) tekkiv kõrgemat järku struktuur, mille läbimõõt on 100–130 nm.
Fotosünteesivate taimede tsütoplasmas olevad pigmente (karotenoidid, ksantofüll jt.) sisaldavad plastiidid.
Kromosoomide ebanormaalne struktuur või nende arvu muutus rakus. Näiteks kromosoomsed puudujäägid (deletsioonid), duplikatsioonid, inversioonid, translokatsioonid, aneuploidsus, polüploidsus jt.
Vt. kromosoomaberratsioon.
Tsentromeerist kummalgi pool asuv kromosoomiosa (p-õlg ja q-õlg).
Kondenseerunud kromosoomi keskne valguline põhistruktuur, mis koosneb mittehistoonsetest kromosoomivalkudest ja mille ümber asetseb 30-nm kromosoominiit.