antigeen (ingl. Antigen)

Selgroogse organismi tunginud võõraine (tavaliselt valk), mis seotakse spetsiifiliselt antikehaga või T-rakkude retseptoriga. Vt. immunogeen.

antigeenne klaad (ingl. Antigenic clade)

Gripiviirus H5N1 jaotub kaheks antigeenseks haruks. Klaad 1 on inimese ja lindude Kagu-Aasia isolaatides, klaadi 2 viiruseid on isoleeritud ka lindudelt Kagu-Aasia maades, kust nad levisid edasi Kesk-Aasiasse, Euroopasse ja Aafrikasse.

antikeha (ingl. Antibody)

Organismi veres või koevedelikus olev valk, mida sünteesitakse organismivõõra aine (antigeen) toimel ja mis seob seda. Iga antikeha on tetrameerne valk (immuunglobuliin), mis koosneb neljast polüpeptiidist: kaks identset kerget ja kaks identset rasket ahelat, mis on seotud disulfiidsildadega.

antikeha rasked ahelad (ingl. Antibody heavy chains)

Raskeid ahelaid on viit tüüpi (α, δ, ε, γ, μ), need on 440–450 aminohapet pikad. Nende N-terminaalsed otsad on hüpervarieeruvad, C-terminaalsed osad aga konstantsed. Antikehi on 5 põhiklassi (IgA, IgD, IgE, IgG, IgM), nende funktsioon on määratud raske ahela konstantse piirkonnaga (efektorifunktsiooni domeeniga), kuid antigeenispetsiifika varieeruvate osadega.