ribonukleaas, RNaas (ingl. Ribonuclease, RNase)
Ensüüm, mis hüdrolüüsib RNA-d.
Ensüüm, mis hüdrolüüsib RNA-d.
Tsütoplasma organell, mis koos mRNA-ga on valgusünteesi kohaks raku tsütoplasmas.
Ribosoomid koosnevad põhiliselt valkudest ja RNA-st. Eristatakse kaht alaüksust: väikest ja suurt. Prokarüootne ribosoom (70S) jaotub 30S- ja 50S- ning eukarüoodi ribosoom (80S) 40S- ja… Read More »ribosoomi alaüksused (ingl. Ribosome subunits)
Need valgud lagundavad N-glükosiidset sidet adeniini ja riboosi vahel ribosoomi suure alaüksuse RNA-del (28S rRNA eukarüootidel ja 23S rRNA prokarüootidel). Ribosoomid hävivad.
Vt Shine’i-Delgarno järjestus.
Mitut tüüpi RNA-molekulid, mis on ribosoomide struktuurikomponentideks.
Ribosoom võib jätta mRNA-st transleerimata mitukümmend nukleotiidi ja jätkata siis protsessi uues kohas. Protsess on geneetiliselt programmeeritud.
Ribosoomi koostises olevad valgud.
Katalüütiliste omadustega RNA-molekul. Toimib kui ensüüm.
Enamik RNA-viiruseid, kellel genoomset RNA-d DNA-ks ümber ei kopeerita ja viiruste geneetiline materjal ei integreeru ka kunagi raku genoomi. Vt. RNA-sõltuv RNA polümeraas.
Valgusindutseeritud ensüüm taimede fotosünteesil. RuBisCO abil viiakse CO2 suhkrumolekulidesse.
Bioloogias kõrgem süstemaatiline üksus. Eukarüoodid jagunevad nelja (taimed, loomad, seened, ainuraksed), prokarüoodid kahte (bakterid, arhed) riiki.
Lineaarsed kromosoomid nukleotiidijärjestustega, mis on üksteise suhtes ringjalt permuteerunud. Rõngasjate DNA-molekulide lahtilõikamisel juhuslikes DNA-punktides tekib ringjalt permuteerunud lineaarsete DNA-molekulide parv.
Rakkudel olev karvakujuline liikumist võimaldav struktuur (nt. ripsloomadel). On primaarsed ripsmed, mis on sensoorseteks organiteks, ja liikumist vahendavad organellid (nt. munajuhas aitavad ripsmed munarakul liikuda… Read More »ripse (ingl. Cilium, pl. Cilia)
Erinevate patoloogiliste või haiguslike geneetiliste tunnuste kordumisriski analüüs järglastel.
Vastassoost geneetiliselt erinevate isendite ristumine.
tRNA sekundaarstruktuuri mudel.
Suguliitelise pärandumise juht, kus ema tunnus kandub poegadele ja isa tunnus tütardele.
DNA-s võivad lämmastikaluste vahele moodustuda ebaharilikud kovalentsed sidemed, nii samas DNA-ahelas kui ka vastasolevais DNA-ahelais.
Homoloogsete kromosoomide paarides toimuv tütarkromatiidide vastastikune segmentide vahetus meioosi I profaasis. Vt. krossingover.
Protsess, kus viljastumisel osalevatest gameetidest on üks pärit ühest ja teine teisest organismist.