E. coli laktoosioperon sisaldab promootorit (P), operaatorit (O) ja kolme struktuurigeeni. Struktuurigeenid kodeerivad ensüümide ß-galaktosidaasi (lacZ), β-galaktosiidi permeaasi (lacY) ja ß-galaktosiidi transatsetülaasi (lacA) sünteesi.
Arhiiv: Lexicon
Aktiivne lacI-repressor on tetrameerne valk (koosneb neljast identsest subühikust), millest üks dimeer seondub järjestusspetsiifiliselt lac-operoni põhioperaatori O1 järjestustega ja teine minoorse operaatori O2 või O3 DNA-järjestustega. Toimub lac-operoni repressioon.
Sarnaste keemiliste omadustega aminohapete koodonid on üksteisega sarnased, erinedes üksteisest vaid üksiknukleotiidi poolest.
Keemiliste ühendite mõjul toimuv valgukonformatsiooni lagunemine kuni primaarstruktuurini.
tRNA ajalooline nimetus.
Mikroobikultuuri kasvuplaadi hägusel kasvutsoonil (gasoonil) ilmnev läbipaistev laik, kus bakterid on viiruste poolt hävitatud.
Märgistatud DNA- või RNA-proovi hübriidimine membraanil spetsiifilise mustrina (laikudena), mis näitab ülekantud ja fikseeritud eri DNA-järjestuste olemasolu. Saadud multipleksmuster iseloomustab hübriidimise tulemusi.
Nimetus tuleneb Mary Lyoni nimest, kes kirjeldas esimesena, et emasimetajate rakkudes toimub ühe X-kromosoomi juhuslik inaktivatsioon.
Ensüüm, mis määrab mikroobide ampitsilliiniresistentsuse.
Võimetus lagundada laktoosi, mistõttu organismis on seedehäired rõõsa piima tarvitamisel.
Lamarcki evolutsiooniteooria, mis peab esmatähtsaks eluajal omandatud tunnuste pärandumist.
Üks kahest antikehade kergete ahelate klassist. Lambdaahelaid kodeerivad DNA-järjestused esinevad kahe erisuguse geenisegmendina. Neist esimene, LλVλ, kodeerib liiderpeptiidi ja varieeruvat piirkonda ning teine, JλCλ, liidusjärjestust ja konstantset piirkonda. Vt. kapa-ahel.
Suured kromosoomid ootsüütide meiootilise jagunemise I profaasi (diploteeni alafaasi) rakkudes, eelkõige amfiibidel. Nendel kromosoomidel on nähtavad väljaulatuvad petroolilambiklaasi puhastamiseks mõeldud lambiharjakujulised lingud, mis markeerivad DNA aktiivseid transkriptsioonisaite.
Kaksikmembraanne struktuur, plaat või vesiikul, mis moodustub üksteisega paralleelselt asetsevatest membraanidest.
Tuuma sisemembraaniga seotud valgud, millega seostuvad ka interfaasi kromosoomid. Lamiinid on olulised tuumamembraani struktuuri hoidmisel ja pärast raku jagunemist tuumamebraani taasmoodustumisel.
Nukleiinhappes sisalduv lämmastikalus. Vt. adeniin; guaniin; tümiin; tsütosiin; uratsiil.
Ekstsisioonreparatsiooni tüüp, kus N-alus lõigatakse DNA-ahelast välja ja asendatakse lokaalsel DNA-sünteesil õigega.
Vt. lämmastikaluse ekstsisioonreparatsioon.
HNO2, nõrk hape, potentsiaalne keemiline mutageen.
Vt. epilepsia.