Eukarüootide geenide alternatiivsel splaissingul tekkida võiv lühike mittefunktsionaalne polüpeptiid.
Arhiiv: Lexicon
Väikesed inimesed, ka kääbused (isendid pikkusega alla 147 cm). Kääbuskasvu tekke põhjusi on üle 200.
Hingamisdefektne mutant pärmseentel, mille tõttu glükoosi sisaldaval agarplaadil moodustuvad vaid väikesed kolooniad. Nad on defektsed glükoosi metabolismi suhtes.
Pärmseente hingamismutandid. Vt. kääbuskoloonia.
Selle meetodi puhul kiiritatakse näiteks inimese rakke enne nende ühinemist hiina hamstri rakkudega (ingl. humster cell line) kõrgete röntgenikiirgusdoosidega (kromosoomid fragmenteeruvad). Meetod võimaldab lokaliseerida inimese geene kindlatesse kromosoomisegmentidesse.
Vt. ristsiire.
Seedetrakti adenoomsed polüübid muutuvad pahaloomuliseks kasvajaks.
Organismi kaitse mikroobide ja toksiinide vastu antimikroobsete peptiididega (defensiinid), fagotsütoosiga ja komplemendisüsteemi abil.
Mikrotuubulitest koosnev süsteem, tänu mille funktsioneerimisele liiguvad kromosoomid jagunevas eukarüootses rakus metafaasiplaadile e. raku ekvatoriaaltasapinnale ning pärast, anafaasis lahknevad tütarkromosoomid raku eri poolustele.
Kahe idu- või seemnelehega taim; grupp õistaimi.
Kasvaja tekkeks on vaja mõlemas alleelis kasvajate supressorgeeni funktsiooni kaotavat mutatsiooni, kahte lööki, üks kummaski alleelis.
Geenide aktivatsioonipunkti seondunud valgukompleks liigub (toimib) mõlemas suunas geenideni, mida aktiveeritakse.
Kahe vanema liituv pärilikkus. Kahevanemlik tsütoplasmapärilikkus on põhjustatud asjaolust, et osal taimedel sisaldavad kloroplaste nii munarakud kui ka tolmuterad: põhjustab järglastel segu mõlema vanema kloroplastidest.
Kahjustatud DNA-d replitseerivad vigadealtid Y-perekonna DNA polümeraasid Pol IV ja Pol V (neil pole vigu korrigeerivat aktiivsust).
Käitumuslike eripärade tõttu on isendite ristumine populatsioonis piiratud.
Liitkromosoom äädikakärbsel, omavahel on ühinenud kaks X-kromosoomi. Nimetatakse ka ühend-X-kromosoomiks.
Kaksikahelaline RNA.
DNA katkemine kaksikahela mõlemas ahelas, samas kohas.
DNA-molekul, mis koosneb kahest teineteise ümber kaardunud komplementaarsest ahelast; esineb osaliselt ka RNA-molekulides.
Heterosügoot kahe alleelipaari osas.