mediaan (ingl. Median)
Mõõtekogumis keskne suurus, millest üles- ja allapoole jääb võrdne arv mõõtmistulemusi. Mediaan on variatsioonirea keskmine liige.
Mõõtekogumis keskne suurus, millest üles- ja allapoole jääb võrdne arv mõõtmistulemusi. Mediaan on variatsioonirea keskmine liige.
Suuremad kui 200-kb plasmiidid (justkui lisakromosoomid).
Üle tuhande aluspaari pikkused DNA-järjestused, koosnevad mitme Mb pikkustest DNA tandeemsetest kordustest.
Emastaimede reproduktiivkoes meioosi käigus tekkiv üksik suur rakk.
Rakujagunemisviis, kus sugurakkude või eoste eellasrakkude kromosoomide arv redutseerub kaks korda, lähtuvalt diploidsest (2n) või somaatilisest kromosoomide arvust. Selle protsessi tulemusena moodustuvad loomadel gameedid ja… Read More »meioos (ingl. Meiosis)
Esimene meiootiline jagunemine. Vt. reduktsioonjagunemine.
Neurospora crassa askuses on 4 esimest spoori ühe (A) ja 4 ülejäänut teise alleeliga (a) (järjestus AAAAaaaa).
Teine meiootiline jagunemine. Vt. võrdjagunemine; ekvatsioonjagunemine.
Krossingoveri tulemusena on Neurospora crassa askospooris reas kahekaupa kõrvuti kord ühte, kord teist alleeli sisaldavad askospoorid (AAaaAAaa ja aaAAaaAA). Krossingoveri puudumisel saame AAAAaaaa.
Igasugune mehhanism, mis viib alleelide ebavõrdsele jaotumisele heterosügootide gameetides.
Looduses kõikjal esinev pruun või kollane pigment. Bioloogilise melaniini levinum vorm on eumelaniin (pruun või must); teine vorm on feomelaniin (kollane või punane).
Molekulaarstruktuur, mis koosneb lipiididest ja valkudest. Ümbritseb rakku ja rakutuuma (kahekihiline membraan), aga ka rakusiseseid organelle (nt. mitokondrid, kloroplastid – kahekihilise membraanina; lüsosoomid, erinevad vesiikulid,… Read More »membraan (ingl. Membrane)
Rakumembraanis asuv retseptorvalk, millega seostub kindel peptiidhormoon või muu virgatsmolekul. Kompleks ei pruugi rakku tungida, vaid vallandab kaskaadi muutusi raku sees olevatel signaalmolekulidel, millega tagatakse… Read More »membraaniseoseline retseptorvalk (ingl. Membrane-bounded receptor protein)
Ühise genofondiga suguliselt sigivate loomade või taimede looduslik, vabalt ristuv üksus.
Üksikahelalises oligonukleotiidses polümeeris olev üksus e. nukleotiid. Näiteks 12-mer on 12-nukleotiidiline üksikahelaline ala DNA-s.
Osaline sügoot, mis moodustub geneetilise info osalisel ülekandel (protsess ühesuunaline, vahetust pole), näiteks bakterite konjugatsioonil ja transformatsioonil. Vt. eksogenoot; endogenoot.
Keskmine looteleht, mis moodustub looma varases embrüos ning millest kujunevad sellised organismi osad nagu luud, lihased ja sidekude.
Supermutageenid, näiteks metüül- (MMS) ja etüül-metaansulfonaadid (EMS). EMS etüleerib N-aluseid 7-N ja 6-O positsioonides.
Elusraku kõigi keemiliste protsesside kogum, mille käigus toodetakse (muudetakse) ja kasutatakse energiat.
Genoomiseoseline metabolismi uurimine.
Mittejagunev rakk, kus toimub ainevahetus ja muu elutegevus.
Raku jagunemise faas, kus kromosoomid kogunevad ekvatoriaalplaadile (metafaasiplaadile) ja on tänu kondenseerumisele eristatavad ka valgusmikroskoobis. Järgneb profaasile ning eelneb anafaasile ja telofaasile.
DNA sekveneerimine ökosüsteemide tasemel.
Perekond tsüsteiinirikkaid madalmolekulaarseid valke, metallide sidujad.
Primaarsest kasvajakoldest organismi teistesse, algul mittetabandunud organitesse migreerunud kasvajarakud, mis võivad anda sekundaarseid kasvajaid.
Kromosoom, milles tsentromeer on umbes kromosoomi keskel ning kus kaks kromosoomi õlga on pea ühepikkused. Inimesel on nendeks 1., 3., 16., 19. ja 20. kromosoom.
Looduslik fenotüüp, mida kasutatakse standardina.
Looduses enimlevinud alleel.
Vt. metüülimine e. metülatsioon.
Hüpermutatsioonide tekkemehhanism.
Modifitseeritud nukleotiid, mis paardub nii C- kui T- nukleotiididega, kuid DNA replikatsiooni käigus lülitab DNA polümeraas vastasahelasse vaid T, mistõttu tekib mutatsioon.
Kohe elongatsiooni alguses pre-mRNA 5´-otsa tagurpidi 5´-5´-fosfaatsidemega lisatav 7-metüülguanosiin.
Metüülgrupi (-CH3) lisamine ühele või rohkemale nukleiinhappe nukleotiidile. Tavaliselt lülitub lämmastikaluste modifikatsioonil lisametüülgrupp tsütosiinile (moodustub metüültsütosiin e. MC), millega kaasneb DNA või RNA vastava piirkonna… Read More »metüülimine (DNA ja RNA) e. metülatsioon (ingl. Methylation of DNA and RNA)