auksiin (ingl. Auxin)
Fütohormoon.
Fütohormoon.
Mutantne mikroorganism (nt. bakter või pärmseen), kes ei kasva minimaalsöötmel ning vajab kasvuks mingite ainete lisamist (nt. aminohappeid või vitamiine).
Mittesugulasliinide, eri tõugude ja sortide ristamine. Vt. välisaretus.
Endassesulgumus, lapsepõlves ilmnev psüühikahäire, esineb ka täiskasvanuil.
Autoimmuunhaiguste puhul moodustuvad organismis antikehad, mis ründavad organismi enda rakulisi komponente.
mRNA translatsiooni pidurdamine produktiga, mille sünteesi ta ise kodeerib.
Haigused, mis on tingitud üli- e. hüperaktiivsest immuunsüsteemist, mis põhjustab organismi normaalse koe ründamist autoantikehadega samal viisil, kui toimub rünne võõraine vastu.
Keemilised molekulid, mis mõjutavad samal viisil nii tootvaid rakke kui ka retsipientrakke. Nende funktsiooniks on aktiveerida regulaatorvalke.
Ühendi enda poolt katalüüsitud reaktsioon, milles ei osale teisi katalüütilisi ühendeid.
Intronid kõrvaldatakse autokatalüütiliselt RNA-molekuli (kui ensüümi) enda toimel. Siin ei ole trans-katalüütilist aktiivsust (nagu tavalistel ensüümidel), vaid cis-katalüütiline aktiivsus, mis on määratud molekuli struktuuri endaga.… Read More »autokatalüütiline splaissing (ingl. Autocatalytic splicing)
Kromosoomist eraldiasetsev DNA. Näiteks plasmiid.
Autonoomse bioloogilise üksuse enda poolt määratud geneetiline regulatsioon. Vt. autonoomne üksus.
Mõistet kasutatakse suvalise bioloogilise üksuse või protsessi kohta, mis saab iseseisvalt funktsioneerida ilma teiste üksuste kaasabita. Näiteks kodeerib transposoon ensüümi sünteesi, mis määrab ta enda… Read More »autonoomne üksus (ingl. Autonomous unit)
Polüploid, millel on identsed või peaaegu identsed kromosoomikomplektid (genoomid) kordistunud. Polüploidsete genoomidega liigid moodustuvad sel juhul samast algse liigi genoomist.
Meetod, kus fotopositiiv või andmestik saadakse ainete (nt. DNA) radioaktiivse materjaliga (nt. tümidiin) märgistamisel ja järgneval eksponeerimisel radioaktiivse kiirguse suhtes tundlikule filmile.
Suvaline kromosoom, mis pole sugukromosoom. Nende arv ja kuju ei sõltu soost, nad on mõlemale sugupoolele ühised.
Autosoomses kromosoomis paikneva geeni poolt määratav tunnus.
Organism, kes moodustab orgaanilisi ühendeid anorgaanilistest molekulidest, kasutades valgus- (fotosüntees) või keemilist (kemosüntees) energiat.